Číňané vyrobili největší obojživelné letadlo na světě, má pomáhat na moři i při požárech

ČTK ČTK
23. 7. 2016 21:30
Po sedmi letech dokončila Čína výrobu největšího obojživelného letadla na světě - může vzlétat a přistávat jak ze země, tak z vody. Letadlo AG-600 by pomáhat především při záchranných misích na moři a při boji s lesními požáry.
Letadlo AG600 na snímku z března 2015
Letadlo AG600 na snímku z března 2015 | Foto: Reuters

Šanghaj - Čína po sedmi letech práce dokončila výrobu největšího obojživelného letadla na světě. Hodlá je používat při záchranných misích na moři a při boji s lesními požáry. Informovala o tom čínská tisková agentura Nová Čína.

Letadlo AG-600 je zhruba stejné velikosti jako Boeing 737. Vyvinul je státní výrobce letadel Aviation Industry Corporation of China (AVIC). Podle Nové Číny, která se odvolává na informace AVIC, v sobotu letadlo sjelo z výrobní linky v jihočínském městě Ču-chaj.

Náměstek generálního ředitele AVIC Keng Žu-kang uvedl, že letadlo představuje další průlom v čínském leteckém průmyslu. Plán vývoje a výroby letadla vláda schválila v roce 2009.

Obojživelné letadlo je opatřeno podvozkem a může vzlétat a přistávat jak ze země, tak z vody. Letadlo má maximální dolet 4500 kilometrů a může za 20 sekund nabrat až 12 tun vody. Jeho maximální vzletová hmotnost je 53,5 tuny.

Čína posiluje výzkum v oblasti vyspělé vojenské techniky, včetně ponorek, letadlových lodí a protidružicových raket, což zvýšilo nervozitu v regionu a také ve Washingtonu, protože Čína projevuje stále agresivnější přístup v územních sporech v oblastech jako je Jihočínské moře, poznamenala agentura Reuters. V červnu bylo uvedeno do provozu nové velké dopravní letadlo vyvinuté v Číně.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Rozhovory o íránském jaderném programu podle EU pokročily, obnoví se za týden

Jednání o íránské jaderné dohodě, jež vedou ve Vídní světové mocnosti, bude vyžadovat vetší snahu všech zúčastněných, uvedl Enrique Mora, který jednáním předsedá jménem Evropské unie. Podle vedoucího íránské mise Abbáse Arákčího rozhovory postupují kupředu i přes jisté obtíže, napsala agentura Reuters. Jednání budou opět pokračovat příští týden.

Jednání se účastní země, jež uzavřely dohodu o íránskou jaderném programu, vyjma Spojených států, jež se z ní stáhly. Americká delegace ale dostává o rozhovorech informace. Setkání ve Vídni předsedá Evropská unie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

Další zprávy