reklama
 
 

Foto: Z Prahy do Číny vyjel první přímý vlak. Veze křišťál i součástky za miliony

Aktualizováno 19. 7. 2017 14:00
První přímý nákladní vlak z Česka do Číny dorazí do města Yiwu za šestnáct dní, pojede přes Polsko, Bělorusko, Rusko a Kazachstán. Ve čtyřiceti vagonech převeze zboží za více než 100 milionů korun. V osmi desítkách kontejnerů se nachází český křišťál, automobilové součástky i pivo. Zatím jde o jednorázové spojení.

Praha - Česko a Čínu spojí přímý vlak - zatím ale jen jednorázově. Z terminálu v pražské Uhříněvsi vypravuje logistická firma Metrans soupravu, která má podle plánu za 16 dní dorazit do čínského města Yiwu. To leží přibližně 300 kilometrů od Šanghaje a stalo se hlavním přepravním bodem pro nákladní vlaky do Evropy

Zboží za zhruba pět milionů dolarů (přes 100 milionů korun) organizuje česká pobočka čínské firmy Yiwu Timex Industrial Investment. "Zatím je to první jízda, uvidíme, jaký bude zájem dál," uvedl Michael Wei Li pro server iDnes.

Podle Petera Kisse, generálního ředitele přepravní firmy Metrans, poveze čtyřicet vagónů v celkem osmdesáti kontejnerech český křišťál, automobilové součástky nebo pivo. Do Číny pojede vlak přes Polsko, Bělorusko, Rusko a Kazachstán. Čekají ho dvě překládky kvůli jinému rozchodu kolejí v Rusku.

Metrans je v Česku trojkou na trhu. Jeho tržby byly roce 2015 přes šest miliard korun a čistý zisk dosáhl 972 milionů korun. Své terminály má firma v Praze-Uhříněvsi a České Třebové. Firma propojuje pomocí kontejnerových vlaků například německý přístav Hamburk nebo nizozemský přístav Rotterdam, který je největší v Evropě. Pravidelné vlaky provozuje firma sedmkrát týdně.

Největšími konkurenty Metransu jsou v Česku společnosti AWT, kterou od roku 2015 vlastní polské PKP Cargo. Dominantním českým přepravcem je ČD Cargo, které má asi dvě třetiny trhu. Jeho podíl na trhu ale klesá.

Propojení Číny s Evropou je součástí ambiciózního plánu nazývaného nová Hedvábná stezka, který v roce 2013 představil čínský prezident Si Ťin-pching. Plán předpokládá investice až 100 miliard dolarů do vybudování silnic, železnic, přístavů a další infrastruktury, například produktovodů.

Kromě Prahy je čínský terminál v Yiwu propojený i s dalšími patnácti městy v Evropě. Letos v dubnu vyjel čínským směrem nákladní vlak z Londýna, který přepravoval vitamíny, dětské zboží a léky.

"Železniční doprava poskytuje výbornou alternativu přepravy velkého objemu zboží na dlouhé vzdálenosti," uvedl tehdy Sü-pin Feng, předseda představenstva společnosti Yiwu Timex Industrial Investment.

Železniční spojení je o čtyři pětiny levnější oproti letecké přepravě a o měsíc rychlejší než námořní cestou. Podle oborového serveru Think Railways loni vzrostl počet nákladních vlaků na trase mezi Čínou a Evropou o 109 procent na celkem 1702. A to i přesto, že náklad se z vlaku musí během cesty několikrát překládat kvůli různému rozchodu kolejí v jednotlivých zemích, mění se i lokomotivy a vagony.

Do Česka zatím většina čínského zboží míří tradiční cestou po moři. Vlakové spojení ale pro dopravu součástek využívá například tchajwanský výrobce počítačů Foxconn, který je tak dovážel do své továrny v Pardubicích. V době solárního boomu se také z Číny pomocí vlaků masivně přepravovaly solární panely, protože lodní doprava nebyla dostatečně rychlá.

autor: Petr Zenkner | 19. 7. 2017 13:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama