Využijte dešťovou vodu nebo "odpad" ze sprchy. Startují nové dotace pro domácnosti

Petr Zenkner Ekonomika Petr Zenkner, Ekonomika
3. 5. 2017 17:55
Ministerstvo životního prostředí rozdělí 100 milionů korun v novém programu nazvaném Dešťovka. Cílem je omezit plýtvání pitnou vodou, zejména v oblastech postižených suchem.
Kam odteče? (ilustrační foto)
Kam odteče? (ilustrační foto) | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Stát chce lidi motivovat, aby více využívali dešťovou vodu nebo takzvanou "šedou" odpadní vodu z umyvadla, sprchy nebo vany. Takto zachycená může sloužit na splachování záchodů, zalévání zahrady nebo jako jiná užitková voda.

Ministerstvo životního prostředí rozdělí 100 milionů korun v novém programu nazvaném Dešťovka. Dotaci mohou využít vlastníci všech obytných domů s výjimkou rekreačních; stejně jako ti, kdo je teprve staví. Podle použité technologie lze získat 20 až 60 tisíc korun.

Foto: Ministerstvo životního prostředí

"Jedná se o takzvaně fixní část dotace, k níž se dále přičítá 3500 korun za každý metr krychlový nádrže. Minimální velikost nádrže však musí být dva metry krychlové," říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Z dotace půjde pokrýt maximálně polovinu nákladů - nákup zařízení, jeho instalaci, zemní práce i úpravu rozvodů. Projekt se musí naplnit během jednoho roku od schválení.

Nejjednodušší část programu Dešťovka na využití srážkové vody pouze na zálivku zahrady se bude dotovat jen v místech, které jsou výrazně postižené suchem. "Zejména tam, kde bylo v posledních třech letech zásobování vodou nutné zajistit cisternami nebo platil zákaz zalévání a napouštění bazénů," upřesňuje ministr Richard Brabec. Jde o malé obce na Frýdeckomístecku, Vysočině nebo na Znojemsku.

Foto: Ministerstvo životního prostředí

Dotace souvisejí s národním plánem adaptace na změny klimatu, který začátkem roku schválila vláda. Do roku 2020 chce na opatření, která mají pomoci v boji se suchem a lépe chránit vodní zdroje, vynaložit přes miliardu korun.

"Většina srážkové vody u nás končí v kanalizacích a následně odtéká pryč z republiky. Naším úkolem je udržet tuto vodu v krajině a dál ji spolu s maximální recyklací využívat," říká Brabec.

Na pořízení systémů, které budou srážkovou vodu využívat nejen na zalévání zahrady, ale i ke splachování toalety, bude poskytována fixní dotace 30 tisíc korun (plus dotace podle velikosti nádrže) a její čerpání není nijak územně omezeno.

Foto: Ministerstvo životního prostředí

Ten, kdo se rozhodne pro instalaci komplexního systému na recyklaci vody, získá fixní dotaci ve výši až 45 tisíc korun. "Typickým příkladem je svádění vod z umyvadel, van a sprch samostatným rozvodem do speciálního zařízení na recyklaci takzvané šedé vody, kde je voda přečištěna a dále využívána jako voda užitková například na splachování toalet. Ty nejdokonalejší systémy, které budou recyklovat šedou vodu a současně využívat i vodu srážkovou, podpoříme fixní dotací až 60 tisíc korun (plus dotace podle velikosti nádrže)," říká Valdman.

Foto: Ministerstvo životního prostředí

Příjem žádostí začne 29. května v 10 hodin, a to elektronicky prostřednictvím webových stránek programu Dešťovka. Podle Brabce budou připravené peníze stačit pro několik tisíc zájemců.

"Očekáváme velký tlak, podobně jako u kotlíkových dotací. Jsme ale připraveni přidat peníze, pokud bude potřeba," uvedl Brabec na konferenci Voda 2017. Program je určen nejen pro fyzické, ale i právnické osoby.

"Návratnost projektů je různá. Může být už od 10 let u těch složitějších systémů, u těch nejjednodušších bude při současných cenách vodného a stočného, které se v průměru pohybují okolo 80 korun za kubík vody, delší. Ovšem v suchých oblastech, kde je kritický nedostatek vody už teď, nejde jen o ekonomiku - jde o to tu vodu vůbec mít," vysvětluje Brabec.

"Podle našich propočtů by díky těmto systémům na udržitelné hospodaření s vodou mohla domácnost ročně ušetřit až sto tisíc litrů pitné vody, zejména při současném využívání vody srážkové a přečištěné šedé vody. To je úspora sedm až deset tisíc korun ročně," upřesňuje Brabec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy