Cenová mapa vody v Česku: Kde za ni zaplatíte nejméně a kde nejvíce?

Iva Špačková Jiří Kropáček Iva Špačková, Jiří Kropáček
26. 1. 2017 6:00
Zatímco spotřeba vody v domácnostech dlouhodobě klesá, její cena naopak roste. Z krajských měst letos nejvíce zaplatí lidé v Hradci Králové, nejméně pak v Brně. Z více než 200 sledovaných měst platí nejvíce obyvatelé Tábora a Sezimova Ústí, nejméně pak v Žamberku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Nejdražší vodu v České republice mají lidé z Tábora a sousedního Sezimova Ústí. Přestože jim letos o pár haléřů oproti loňsku zlevní, zaplatí za každý kubík 114,59 koruny. Vyplývá to z porovnání 214 měst v Česku.

Je to i tím, že dodavatel investoval miliardu do obnovy kanalizační sítě a čistírny odpadních vod. „Téměř 800milionový úvěr splatíme za dvanáct let, pak už cena vody neporoste. Vzhledem k tomu, že chceme do obnovy infrastruktury dál průběžně investovat, tak zřejmě ani nezlevní, ale bude se o tom ještě jednat," říká Milan Míka, ředitel Vodárenské společnosti Táborsko.

Naopak nejméně z porovnávaných měst platí obyvatelé Žamberka – každých tisíc litrů vody je přijde na 50,03 koruny. I díky tomu, že veškerou infrastrukturu k provozování vodovodů a kanalizací vlastní město, které se snaží o udržení nízkých cen v regionu. "Je to gesto vůči občanům," říká tajemník městského úřadu Ivan Prchal.

Z krajských měst letos nejvíce platí obyvatelé Hradce Králové – 102,13 koruny za metr krychlový. Mimo jiné i proto, že cena zde není dána jen prostým součtem ceny vodného a stočného jako u většiny obcí, ale je k ní připočítán ještě paušální poplatek, který má vyrovnat rozdíly mezi malými a velkými odběrateli. Poplatek se liší podle velikosti vodoměru a rozpočítává se na celkovou spotřebu – při nízké spotřebě navyšuje cenu vody výrazně, při vysoké jen mírně.

Nejlevnější vodu z krajských měst mají v Brně. Kubík je letos vyjde na necelých 76 korun. Ceny v krajských městech se tak liší až o čtvrtinu.

Šetříme, ale platíme mnohem víc

Spotřeba vody v tuzemských domácnostech klesla za posledních třicet let o polovinu. Zatímco v roce 1985 každý člověk podle Českého statistického úřadu spotřeboval téměř 160 litrů vody denně, předloni si vystačil s necelými 88 litry.

Platby za vodu se naopak výrazně zvýšily – více než čtyřicetkrát ve srovnání s osmdesátými lety. Zatímco v polovině 80. let stál kubík vody zhruba dvě koruny (tehdy Kčs), loni už v průměru 86,17 koruny.

Je to tím, že v minulosti stát vodu dotoval a do cen se tak nepromítaly náklady na výrobu, distribuci, odvod a vyčištění vody ani na investice na obnovu vodovodní a kanalizační infrastruktury. Nyní stát vodu nedotuje, takže ceny výrazně stouply.

Web Skrblík.cz už spočítal i průměrnou cenu za letošní rok – 84,47 koruny za kubík, zatímco loni to podle něj bylo 83,40 koruny. Průměr sice počítá rychleji než statistici, ale také jednodušeji a neočišťuje ho o další vlivy, takže jeho výpočty se mírně liší od ČSÚ.

Tři hlavní faktory

Ceny v regionech České republiky se výrazně liší. Konkrétní výše se odvíjí od tří hlavních faktorů.

Záleží jednak na tom, kolik obyvatel v obci žije, jak velké vzdálenosti mezi nimi jsou a zda trubky vedou po rovině, nebo do kopců. Dalším faktorem je to, kolik peněz investuje dodavatel do obnovy sítě. A záleží také na tom, kdo vodu účtuje – zda obec, nebo zahraniční vlastník.

"Například na severní Moravě si berou 30 až 40 procent ziskové marže z vodného a stočného, takže 30 až 40 korun z každé stokoruny odteče pryč," uvádí Radek Novotný – ekonom, který dlouhodobě sleduje poměry v českém vodárenství a provozuje web Pravda o vodě. Z jeho údajů vyplývá, že zahraniční vlastníci jsou výrazně dražší.

Letos voda zdraží jen mírně, podle webu Skrblik.cz v průměru o korunu. Obyvatelům některých měst dokonce zlevní. Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) spočítalo letošní růst v průměru na jedno až tři procenta.

Podrobnou cenovou mapu a další údaje najdete v následující grafice:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy