Cenová mapa vody v Česku: Kde za ni zaplatíte nejméně a kde nejvíce?

Iva Špačková Jiří Kropáček Iva Špačková, Jiří Kropáček
26. 1. 2017 6:00
Zatímco spotřeba vody v domácnostech dlouhodobě klesá, její cena naopak roste. Z krajských měst letos nejvíce zaplatí lidé v Hradci Králové, nejméně pak v Brně. Z více než 200 sledovaných měst platí nejvíce obyvatelé Tábora a Sezimova Ústí, nejméně pak v Žamberku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Nejdražší vodu v České republice mají lidé z Tábora a sousedního Sezimova Ústí. Přestože jim letos o pár haléřů oproti loňsku zlevní, zaplatí za každý kubík 114,59 koruny. Vyplývá to z porovnání 214 měst v Česku.

Je to i tím, že dodavatel investoval miliardu do obnovy kanalizační sítě a čistírny odpadních vod. „Téměř 800milionový úvěr splatíme za dvanáct let, pak už cena vody neporoste. Vzhledem k tomu, že chceme do obnovy infrastruktury dál průběžně investovat, tak zřejmě ani nezlevní, ale bude se o tom ještě jednat," říká Milan Míka, ředitel Vodárenské společnosti Táborsko.

Naopak nejméně z porovnávaných měst platí obyvatelé Žamberka – každých tisíc litrů vody je přijde na 50,03 koruny. I díky tomu, že veškerou infrastrukturu k provozování vodovodů a kanalizací vlastní město, které se snaží o udržení nízkých cen v regionu. "Je to gesto vůči občanům," říká tajemník městského úřadu Ivan Prchal.

Z krajských měst letos nejvíce platí obyvatelé Hradce Králové – 102,13 koruny za metr krychlový. Mimo jiné i proto, že cena zde není dána jen prostým součtem ceny vodného a stočného jako u většiny obcí, ale je k ní připočítán ještě paušální poplatek, který má vyrovnat rozdíly mezi malými a velkými odběrateli. Poplatek se liší podle velikosti vodoměru a rozpočítává se na celkovou spotřebu – při nízké spotřebě navyšuje cenu vody výrazně, při vysoké jen mírně.

Nejlevnější vodu z krajských měst mají v Brně. Kubík je letos vyjde na necelých 76 korun. Ceny v krajských městech se tak liší až o čtvrtinu.

Šetříme, ale platíme mnohem víc

Spotřeba vody v tuzemských domácnostech klesla za posledních třicet let o polovinu. Zatímco v roce 1985 každý člověk podle Českého statistického úřadu spotřeboval téměř 160 litrů vody denně, předloni si vystačil s necelými 88 litry.

Platby za vodu se naopak výrazně zvýšily – více než čtyřicetkrát ve srovnání s osmdesátými lety. Zatímco v polovině 80. let stál kubík vody zhruba dvě koruny (tehdy Kčs), loni už v průměru 86,17 koruny.

Je to tím, že v minulosti stát vodu dotoval a do cen se tak nepromítaly náklady na výrobu, distribuci, odvod a vyčištění vody ani na investice na obnovu vodovodní a kanalizační infrastruktury. Nyní stát vodu nedotuje, takže ceny výrazně stouply.

Web Skrblík.cz už spočítal i průměrnou cenu za letošní rok – 84,47 koruny za kubík, zatímco loni to podle něj bylo 83,40 koruny. Průměr sice počítá rychleji než statistici, ale také jednodušeji a neočišťuje ho o další vlivy, takže jeho výpočty se mírně liší od ČSÚ.

Tři hlavní faktory

Ceny v regionech České republiky se výrazně liší. Konkrétní výše se odvíjí od tří hlavních faktorů.

Záleží jednak na tom, kolik obyvatel v obci žije, jak velké vzdálenosti mezi nimi jsou a zda trubky vedou po rovině, nebo do kopců. Dalším faktorem je to, kolik peněz investuje dodavatel do obnovy sítě. A záleží také na tom, kdo vodu účtuje – zda obec, nebo zahraniční vlastník.

"Například na severní Moravě si berou 30 až 40 procent ziskové marže z vodného a stočného, takže 30 až 40 korun z každé stokoruny odteče pryč," uvádí Radek Novotný – ekonom, který dlouhodobě sleduje poměry v českém vodárenství a provozuje web Pravda o vodě. Z jeho údajů vyplývá, že zahraniční vlastníci jsou výrazně dražší.

Letos voda zdraží jen mírně, podle webu Skrblik.cz v průměru o korunu. Obyvatelům některých měst dokonce zlevní. Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) spočítalo letošní růst v průměru na jedno až tři procenta.

Podrobnou cenovou mapu a další údaje najdete v následující grafice:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy