Z celkové částky v kapitole Státní dluh je 43,5 miliardy určeno na úroky z dluhu a zbytek na poplatky. Poslanci často při projednávání státního rozpočtu navrhují odebrat z této kapitoly peníze a převést je na jiné účely.
Státní dluh by měl ke konci letošního roku meziročně vzrůst o 40 miliard na 1662 miliard korun. Vláda poznamenává, že jeho konečná výše bude záviset na výsledku hospodaření státního rozpočtu. Schválen byl se schodkem 40 miliard korun, ke konci září představoval schodek 21 miliard korun.
Vnitřní dluh by měl ke konci roku činit 1455,5 miliardy a vnější dluh 206,5 miliardy korun. Z toho střednědobé a dlouhodobé dluhopisy umístěné na zahraničních trzích mají představovat zhruba 154 miliard korun. Objem dluhopisů na domácím trhu má ke konci roku tvořit 1402,5 miliardy.
V příštím roce by měl státní dluh proti letošnímu předpokládanému stavu vzrůst o 42,6 miliardy na 1704,6 miliardy korun. Jeho podíl na HDP by ale měl o půl bodu klesnout na 29 procent. Důvodem navýšení je plánovaný čtyřicetimiliardový schodek rozpočtu.
Vláda předpokládá, že vzhledem k růstu ekonomiky bude i v příštím roce pokračovat pokles poměru státního dluhu vůči hrubému domácímu produktu. Podle vlády to bude přispívat k pozitivnímu vnímání Česka ze strany investorů a tím i k úsporám výdajů na úroky.
Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.