Poslanci tak dlouho debatovali o ČT, že se nakonec k hlasování nedostali

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 17. 10. 2019 21:46
Zprávy o činnosti a hospodaření České televize od roku 2016 zůstávají i nadále neschválené. Poslanci o nich sice ve čtvrtek debatovali dopoledne i večer, ale nakonec se k hlasování nedostali.
Jednání Poslanecké sněmovny, ilustrační foto.
Jednání Poslanecké sněmovny, ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Zástupci většiny politických stran sice avizovali, že se budou snažit, aby sněmovna ve čtvrtek schválila výroční zprávy o činnosti a hospodaření České televize za minulé roky, ale zda se to podaří, nebylo do poslední chvíle jisté. Nakonec se to nepodařilo, v devět večer byla schůze ukončena a na hlasování nedošlo. 

Hlavní příčinou toho, že nedošlo k hlasování, bylo to, že řada poslanců mluvila dlouze a mnozí vystupovali opakovaně. To byl i případ poslankyně SPD Ivany Nevludové, která mluvila jako úplně poslední v devět večer. "Jelikož jsme neodhlasovali, že bychom jednali po 21. hodině, procedurálně nebo meritorně nebo jakkoliv, tak jednání v tuto chvíli končí a já vám všem děkuji za účast," oznámil předsedající schůze Vojtěch Pikal. V minulosti se přitom stávalo, že poslanci si dokázali odhlasovat jednání po deváté večer, ovšem tentokrát bylo cítit, že o to nemají zájem, navíc sál byl poloprázdný, mnozí už byli jinde.  

Česká televize tak nadále zůstává v nejistotě, protože pořád existuje možnost, že by mohla být odvolána Rada ČT, která volí generálního ředitele televize. A to v případě, že by sněmovna dvakrát po sobě neschválila zprávy o činnosti či hospodaření. Debata ve sněmovně mimo jiné ukázala, že poslanci jsou rozděleni především v pohledu na to, jak dobře či špatně ČT hospodaří.

Zatímco jedni považovali hospodaření za úspěšné a mluvili například o tom, že ČT zajišťuje velkorysou programovou nabídku, přestože se koncesionářské poplatky nezvyšovaly od roku 2008, další tvrdili, že ČT musí začít výrazně šetřit. Další část poslanců považovala kritiku hospodaření jen za záminku, jak útočit na nezávislost televize. Je ale nepochybné, že o ČT se bude mluvit i v dalších měsících, ať už kvůli zmiňovaným zprávám, nebo proto, že v polovině příštího roku sněmovna zvolí třetinu nových radních.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák reagoval pro Aktuálně.cz na debatu poslanců tak, že je těžké reagovat na diskusi, ve které podle něj zaznívají lži, polopravdy, manipulace, objevují se na zakázku vyrobené dokumenty, falešná čísla a citace bez kontextu. "Je to důkaz zvyšujícího se politického tlaku, kdy je debata o hospodaření ve skutečnosti jen způsobem, jak Českou televizi zastrašit," uvedl Dvořák.

Na podporu České televize se ve čtvrtek v podvečer uskutečnila i demonstrace na Malostranském náměstí před budovou sněmovny. Organizoval ji spolek Idealisté ve spolupráci s dalšími organizacemi. Přibližně stovka účastníků protestovala proti tomu, že někteří poslanci zpochybňující nezávislost ČT, nebo navrhují zrušení koncesionářských poplatků.

Juříček argumentoval auditem, který nechtěl ukázat

Pokud jde o samotnou debatu v Poslanecké sněmovně, první část vystoupení zahájil v jedenáct hodin dopoledne, kriticky vůči ČT, poslanec ANO Pavel Juříček, po kterém mluvilo přes dvacet dalších poslanců. Druhou část vystoupení načal, opět kriticky, před šestou večer, komunistický poslanec Jiří Valenta. Následovalo dalších šedesát vystoupení, než předsedající schůzi ukončil. 

Už první vystoupení Juříčka naznačilo, že projednávání zpráv nebude nijak rychlé ani klidné. Juříček, poslanec hnutí ANO, jehož předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek tvrdil, že klub schválení zpráv podpoří, oznámil, že zprávy o hospodaření ČT nemůže podpořit a pustil se do podrobného rozboru. Jeho vystoupení přitom vyvolalo mnoho reakcí a dalo směr celé diskusi.

"Když přišlo téma hospodaření České televize, tak já jsem se na to samozřejmě také podíval a hned jsem zjistil, že tady ve státě dánském není něco v pořádku. Následně na to, abych nebyl nařčen z nějaké předpojatosti, jsem si zadal svůj vlastní nezávislý externí audit hospodaření České televize," začal Juříček. Neřekl ale, u koho si tento "audit" objednal, a odmítá jej zveřejnit.

"Když se podíváte i na výsledovky roku 2016 a 2017, tak tam vidíte zhruba každý rok v běžném roce půl miliardy ztrátu, která je nicméně pak vyrovnána fondem televizních poplatků. Na to, že má ČT zhruba necelých sedm miliard obratu, tak aby každý rok ztrácela zhruba půl miliardy, někde mezi 300 až 500 miliony každý rok, a dováděla to překrytím fondu televizních poplatků a svým finančním majetkem, tak je to alarmující pro všechny z vás," stěžoval si s tím, že podle něj hrozí zvýšení televizních poplatků.

"Česká televize žije z minulosti, žije z podstaty a jak jsem říkal, pokud neušetří půl miliardy ročně, velmi záhy bude naprosto jasné, že v průběhu následujících dvou až tří let to dopadne na všechny občany v České republice, kteří mají televizi, a bude muset být zvednutí koncesionářských poplatků," tvrdil. "Jde o smrtící mix pomalu umírající organizace," dodal Juříček. Kritizoval také Radu ČT, která podle něj nedokázala na neveřejném semináři ve sněmovně odpovědět na mnoho dotazů, které měl.

Kde se ve vás bere to pokrytectví? ptal se Kalousek 

Na Juříčka okamžitě reagoval předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který poukazoval na to, že poslanci mají zrovna na stole návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2020 a návrh státního závěrečného účtu.

"Jestliže poslanec Juříček říká, že ČT žije z podstaty, no tak rozpočet žije z budoucnosti. Jestliže varuje, že za několik let by se musely zvednout koncesionářské poplatky, aby byl rozpočet ČT vyrovnaný, tak vy tady zvedáte dramaticky daně, abyste udrželi deficit alespoň 40 miliard korun," uvedl mimo jiné Kalousek.   

"Kde se ve vás, pane poslanče Juříčku, bere toto pokrytectví, když pro ČT hlasovat nebudete, ale státní rozpočet hájíte a hlasovat pro něj budete? Kde se ve vás bere ta arogance vůči daňovým poplatníkům, že jste schopen na jedné straně pranýřovat stovky tisíc a na druhé straně tolerujete desítky miliard?" vyčetl Kalousek Juříčkovi, jehož argumenty označil za zcela falešné, účelové a pokrytecké. Juříčka kritizoval také poslanec ČSSD Roman Sklenák, který se zastal Rady ČT, stejně jako někteří další poslanci.

Naopak za Juříčka se postavil například předseda SPD Tomio Okamura či poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. Ten kritizoval mimo jiné svého stranického kolegu Sklenáka za to, že se zastává členů Rady ČT. "Každý, kdo má mozek v hlavě, musel vidět, že členové Rady ČT nedokázali odpovědět na žádné dotazy ohledně hospodaření televize," tvrdí Foldyna.

Poslankyně ODS Miroslava Němcová vyzvala Juříčka, aby řekl, u koho si audit objednal, a zároveň ho také zveřejnil. Kritizovala také předsedu sněmovny Radka Vondráčka (ANO), že nedávno souhlasil s pořádáním neveřejného semináře, na kterém se činnost Česká televize projednávala. Novináři měli vstup zakázán. "Vůbec nechápu, jak s tím předseda sněmovny mohl souhlasit. Nepamatuji si, že by někdy byl nějaký podobný seminář neveřejný. Byla jsem zcela proti, a proto jsem se ho také neúčastnila," prohlásila. 

Česká televize reagovala na Juříčka sérií zpráv na sociálních sítích. Nesouhlasí s jeho kritikou, tvrdí, že manipuluje s fakty a mimo jiné poukazuje na to, že jí odmítl "svůj" audit poskytnout, aby se mohla k výtkám vyjádřit. 

Vít Kolář, který je v ČT ředitelem divize Korporátní vztahy a komunikace, Aktuálně.cz sdělil, že televize nemá žádné dluhy. 

"Je nepochopitelné, proč někdo tvrdí, že hospodaření ČT je deficitní, když nemá žádné dluhy, od nikoho si nepůjčuje. Poplatek se nezměnil od roku 2008, přesto ČT vyrábí o 16 % více pořadů než před 11 lety, vysílá dva nové programy a vloni byla nejsledovanějším televizí na českém trhu.
Česká televize dosahuje takových výsledků, přestože její reálné příjmy klesají a ceny všech vstupů, na domácím i mezinárodním trhu, rostou. Takhle nevypadá špatné hospodaření," oponuje Kolář.

Nejsou důvody pro neschválení, apelovala Rekonstrukce státu na poslance

Ještě než poslanci vešli ve čtvrtek ráno do budovy Poslanecké sněmovny, dostávali od zástupců Rekonstrukce státu dokumenty o tom, proč by měli schválit zprávy o hospodaření a činnosti České televize za roky 2016, 2017 a 2018. Podle Rekonstrukce státu může zajistit další nezávislost České televize jen schválení těchto zpráv, zatímco další oddalování projednávání jen prohloubí obavy o tuto nezávislost.

Poslanec KSČM Stanislav Grospič dostává od zástupců Rekonstrukce státu informace k debatě o výročních zprávách České televize. Komunisté se staví k ČT kriticky.
Poslanec KSČM Stanislav Grospič dostává od zástupců Rekonstrukce státu informace k debatě o výročních zprávách České televize. Komunisté se staví k ČT kriticky. | Foto: Radek Bartoníček

"Nejsou známy žádné důvody, proč by přinejmenším volebním výborem doporučené výroční zprávy neměly být schváleny. Zprávy neobsahují žádná vážná pochybení, která by odůvodnila jejich zamítnutí," stojí mimo jiné v dokumentu této nevládní organizace, kterou založilo v roce 2013 dvacet nevládních organizací.

"Apelujeme na poslance, aby dnes nejenom začali s projednáváním, ale také ho dokončili. Zkrátka aby se dostali k samotnému hlasování a nějakým způsobem ukončili nejistotu, v jaké se v současnosti Česká televize nachází," řekla Aktuálně.cz přímo před sněmovnou Tereza Krištofová, která se chystala jít sledovat jednání přímo do budovy parlamentu.

Poslanci si tyto informace převzali a většina z nich beze slova spěchala na jednání sněmovny. Někteří opoziční poslanci ujišťovali, že zprávy podpoří. "To je naprosto samozřejmé, my jednoznačně podporujeme schválení zpráv i nezávislost České televize," uvedla například první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

ANO bude hlasovat pro schválení, tvrdí Faltýnek

Pokud by platily sliby politiků z tohoto týdne, výroční zprávy ČT měly být ve čtvrtek schváleny. Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v úterý sdělil, že klub by měl zprávy podpořit. "Naléhali jsme na naše poslance, aby hlasovali pro," řekl Faltýnek.

Postoj ANO je zásadní, protože má ve sněmovně zdaleka nejvíce poslanců, a to 78. Druhá vládní strana, sociální demokracie, už několikrát avizovala, že také zvedne ruku pro. Její ministr kultury Lubomír Zaorálek také informoval o jednání s ANO, na kterém ČSSD naléhala na hnutí, aby pro zprávy zvedlo ruku. 

"Dohodli jsme se na podpoře zpráv. Premiér Andrej Babiš mě ujistil, že platí programové prohlášení," sdělil Zaorálek. V prohlášení je zmínka o tom, že strany budou podporovat nezávislost České televize, v opačném případě ČSSD v minulosti hrozila i možným koncem koalice. Podporu zprávě vyjádřilo také mnoho opozičních poslanců z ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák nedávno přišel přímo za poslanci a jednal s nimi za zavřenými dveřmi. Podle jeho dřívějších slov hrozí v případě neschválení zpráv "ovládnutí televize politickou mocí". Opoziční poslanci upozornili, že v případě čtvrtečního neschválení zpráv se pokusí svolat mimořádnou schůzi na toto téma.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy