Volných míst je nejvíce za šest let, hlásí úřady práce

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 9. 4. 2015 9:38
Ke konci letošního března evidoval Úřad práce ČR celkem 525 315 uchazečů o zaměstnání. To je o 83 000 méně než loni v březnu.
Nezaměstnanost v březnu
Nezaměstnanost v březnu | Foto: Úřad práce ČR

Praha – Celkem 76 050 volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce ke konci letošního března, což je nejvíce za šest let. Oproti letošnímu únoru přibylo 7 079 volných míst, oproti loňskému březnu dokonce 35 242.

Podíl nezaměstnaných v Česku v březnu klesl na 7,2 procenta z únorových 7,5 procenta. Před rokem dosahoval 8,3 procenta.

Ke konci letošního března evidoval Úřad práce ČR celkem 525 315 uchazečů o zaměstnání. To je o 22 802 méně než v únoru a o 83 000 méně než loni v březnu. Dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání, je nyní zhruba 507 tisíc.

Sedm lidí na jedno místo

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 6,9 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Bruntál (33,4), Ústí nad Labem (25,4), Karviná (25,2), Most (23,9), Jeseník a Chomutov (23).

Nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí okresy Bruntál (12,9 %), Most (12,7 %), Ústí nad Labem (12,2 %), Karviná (12 %), Jeseník (11,2 %), Ostrava – město (10,9 %) a Chomutov (10,8 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost je v okresech Praha-východ (3,2 %), Rychnov nad Kněžnou, Mladá Boleslav (shodně 4,1 %), Benešov, Praha-západ (shodně 4,2 %) a Rokycany (4,3 %).

Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok 22,1 procenta uchazečů o zaměstnání – celkem 116 298 lidí. Jejich podíl je zhruba stejný jako před rokem.

Mezi nezaměstnanými je 25 177 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých (z toho jen absolventů bylo 20 983). Na celkové nezaměstnanosti se tato skupina podílí 4,8 procenta.

Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí 49,1 procenta.

Osoby se zdravotním postižením tvoří 11,7 procenta nezaměstnaných.

Největší zájem je o řidiče

Zaměstnavatelé měli v březnu největší zájem o řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře a nástrojáře, montážní dělníky či pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy.

Dále hledali stavební dělníky a techniky, kuchaře, pracovníky v administrativě, prodavače a prodejce, číšníky, servírky, šičky, obchodní zástupce v pojišťovnictví, operátory call center, uklízeče veřejných prostranství i budov, skladníky, pomocné pracovníky v zemědělství nebo pracovníky v IT. Přednost dávají proškoleným specialistům s praxí.

"Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Teplé počasí a rostoucí ekonomika

"Nezaměstnanost klesla mnohem více, než byly prvotní odhady a očekávání. Pomohly tomu dva klíčové faktory: teplé počasí a rostoucí ekonomika. Je vidět, že firmy se opravdu nebojí nabírat a jsou ochotny zaměstnávat stále více lidí," říká analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Rostoucí počet volných pracovních míst má ale podle Kozuba i negativní stránku - velmi pravděpodobně neexistují uchazeči, kteří by tyto pracovní místa byli ochotní nebo schopní obsadit. "Situace tak může v extrémním případě dospět k tomu, že bude existovat velký počet lidí bez práce a zároveň i volných míst. Požadavky na uchazeče a jejich kvalifikace se totiž v mnoha případech nemusí vůbec potkávat," vysvětluje.

Analytik společnost Akcenta Miroslav Novák upozorňuje, že výrazný pokles nezaměstnanosti se v posledním roce týkal především krátkodobě nezaměstnaných do jednoho roku. Naopak počet dlouhodobě nezaměstnaných nad dva roky se v meziročním srovnání zvýšil a na konci letošního března činil 148 tisíc osob.

"Ekonomika roste, daří se zejména průmyslu, firmy nabírají a vytvářejí dlouhodobá pracovní místa. Začátek roku byl teplotně nadprůměrný a umožnil dřívější zahájení sezónních prací ve stavebnictví. S blížícím se létem pak bude sezónních míst přibývat také v cestovním ruchu a zemědělství,“ říká Daniel Soukup ze společnosti PwC ČR.

Třetí nejnižší v Evropě

V porovnání podle jednotné metodiky Eurostatu patřilo Česku v únoru třetí nejlepší místo v Evropské unii.

Nejnižší nezaměstnanost mají v Německu (4,8 %) a Rakousku (5,3 %), v Česku dosahuje podle této metodiky 5,5 procenta. Na opačném konci žebříčku jsou Španělsko (23,2 %) a Řecko (26 % podle zatím posledních dat z prosince).

 

Právě se děje

Další zprávy