Česká práce je poprvé levnější než slovenská. Nový žebříček

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 31. 3. 2015 14:37
Eurostat porovnal průměrné mzdové náklady v zemích EU.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha/Brusel – Hodinová práce průměrného Slováka je poprvé v historii samostatných republik dražší než průměrného Čecha. Zatímco průměrné hodinové mzdové náklady na Slovensku dosahovaly v loňském roce 9,7 eura, v Česku jen 9,4 eura.

Vyplývá to z dat evropského statistického úřadu Eurostat za rok 2014. Vedle samotné mzdy zahrnují také další náklady na práci - typicky sociální pojištění, které musí zaměstnavatel platit.

Země Hodinové mzdové náklady
(Norsko) 54,0 EUR
Dánsko 40,3 EUR
Belgie 39,1 EUR
Švédsko 37,4 EUR
Lucembursko 35,9 EUR
Francie 34,6 EUR
Nizozemsko 34,0 EUR
Finsko 32,3 EUR
Rakousko 31,5 EUR
Německo 31,4 EUR
Irsko 29,8 EUR
Itálie 28,3 EUR
Velká Británie 22,3 EUR
Španělsko 21,3 EUR
Kypr 15,8 EUR
Slovinsko 15,6 EUR
Řecko 14,6 EUR
Portugalsko 13,1 EUR
Malta 12,3 EUR
Estonsko 9,8 EUR
Slovensko 9,7 EUR
ČR 9,4 EUR
Chorvatsko 9,4 EUR
Polsko 8,4 EUR
Maďarsko 7,3 EUR
Lotyšsko 6,6 EUR
Litva 6,5 EUR
Rumunsko 4,6 EUR
Bulharsko 3,8 EUR

Zdroj: Eurostat

Ještě v roce 2013 přitom mzdové náklady na Slovensku dosahovaly v průměru 9,2 eura na hodinu, v Česku 9,8 eura.

Největší nárůst loni zaznamenaly Estonsko (meziročně o 6,6 %), Lotyšsko a Rumunsko (shodně o šest procent) a právě Slovensko (5,2 %). Naopak největší pokles zaznamenaly Kypr (-2,8 %), Portugalsko a Chorvatsko (shodně o 0,8 %).

Česká ekonomika ve stejném období klesla o 3,8 procenta v eurech a naopak o dvě procenta rostla v korunách.

Vliv má i oslabení koruny

Podle slovenských Hospodárských novin může za prvenství Slováků zvyšování tamních platů a minimální mzdy. Vedle toho se na růstu průměrné mzdy podepsala i proměna struktury absolventů univerzit, kdy přibývá absolventů v oboru IT.

Ekonom UniCredit Research Pavel Sobíšek se domnívá, že za nižšími náklady práce v Česku proti Slovensku za rok 2014 stálo oslabení české koruny proti euru. S tím souhlasí i analytik skupiny Citfin Jiří Šimek: "Při přepočtu na eura pak vychází mzda v eurech nižší, než by byla při silnějším kurzu koruny. A to i přesto, že korunová mzda roste. Nebýt intervencí a oslabení koruny, tak pravděpodobně k ničemu takovému nedošlo," vysvětluje.

Podle Sobíška stojí za povšimnutí také podíl nemzdové složky v celkových nákladech práce. "Ten je v Česku jeden z nejvyšších v Evropě a převyšuje i Slovensko. Čeští zaměstnanci jsou na tom tedy proti slovenským hůř výrazněji, než by odpovídalo rozdílu v celkových nákladech práce," dodává Sobíšek.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy