Volkswagenu v Rusku klesají tržby. Po setkání šéfa automobilky s Putinem ale na tamním trhu zůstává

Václav Lavička
8. 2. 2017 19:20
V Rusku už čtvrtý rok po sobě klesl celkový počet prodaných aut. Dotklo se to i největší zahraniční automobilky v Rusku, kterou je s jedenáctiprocentním podílem na trhu nových osobních a lehkých užitkových vozů Volkswagen. Generální ředitel firmy Matthias Müller se ve středu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Po setkání Volkswagen v prohlášení uvedl, že s Ruskem nadále počítá. Na rozdíl od General Motors, který se rozhodl z jeho klesajícího trhu odejít.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin ve středu přijal Matthiase Müllera, generálního ředitele a předsedu představenstva Volkswagenu. Ujistil ho, že je připraven koncernu pomáhat rozvíjet jeho byznys v Rusku. 

"Jsme velice rádi, že se vašemu byznysu jako celku daří, ačkoli chápeme, že se vyskytují určité potíže," podotkl Putin po setkání s Müllerem. Agentura Reuters poznamenává, že jednání ruského prezidenta se západními top manažery "tváří v tvář" jsou po zavedení západních sankcí vůči Rusku v roce 2014 vzácná.

"Jsem rád, že jsme mohli projednat možnosti rozvoje automobilového průmyslu v Rusku a celého jeho průmyslu," uvedl na webových stránkách kremlin.ru Matthias Müller. Připomněl, že Volkswagen vyrábí v Rusku deset let a přibližně 90 procent tamní produkce se vyváží. Koncern, který vlastní tuzemskou Škodu Auto, v Rusku dosud investoval 1,75 miliardy eur.

Většina vozů, které koncern v Rusku vyrábí, pochází z jeho závodu v Kaluze jihozápadně od Moskvy, kde v roce 2015 otevřel novou motorárnu. Podle prodeje a tržeb je největší zahraniční automobilkou v Rusku s jedenáctiprocentním podílem na trhu nových osobních a lehkých užitkových aut. Loni tam prodal téměř 157 tisíc vozů, meziročně o 4,9 procenta méně.

Celkový trh v Rusku loni spadl už čtvrtý rok po sobě, tentokrát o 11 procent na 1,4 milionu aut. Česká Škoda ale zvýšila proti roku 2015 prodej o 0,7 procenta na 55 386 tisíc vozů, čímž její tržní podíl stoupl na 3,9 procenta proti 3,4 procenta v roce 2015. 

Volkswagen v prohlášení uvedl, že s Ruskem nadále počítá. Na rozdíl od General Motors, který se rozhodl z jeho klesajícího trhu odejít.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy