Vojáci stále nemají nové uniformy. Firma Blažek je neušila

Na dodávku uniforem vypíše ministerstvo obrany nové výběrové řízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Známá oděvní firma Blažek ve stanoveném termínu nedodala Armádě České republiky ani jednu maskovací uniformu. Podle informací z ministerstva obrany bude muset být dokonce vypsáno zcela nové výběrové řízení.

Podle platné smlouvy měla firma již na konci listopadu předat vojákům celkem 57 500 maskovacích blůz a kalhot, které tvoří součásti letního stejnokroje.

Informaci online deníku Aktuálně.cz potvrdil mluvčí Ministerstva obrany ČR Petr Medek. "Společnost Blažek nedodala k termínu 30. listopadu Armádě ČR ani jednu uniformu," uvedl a dodal, že jako důvod komplikací společnost uvedla problémy v oblasti státního ověřování jakosti.

Nesplnění dodávky potvrdil i mediální zástupce společnosti Blažek David Šimoník, co k pochybení vedlo ale nesdělil. "V současnosti řešíme v souladu se smlouvou a právními předpisy se zadavatelem další postup," dodal.

O problému hovořil s vojáky při víkendové návštěvě elitní brigády rychlého nasazení v Afghánistánu i ministr obrany Martin Stropnický.

Nedostatek uniforem

"Se zoufalým nedostatkem polních uniforem se potýkáme už několik let - a nejde už zdaleka jen o letní výstroj," říká velitel brigády rychlého nasazení Miroslav Hlaváč. A netají, že mu už dochází trpělivost. "Nejde totiž jen o maskované uniformy, ale i různé doplňky, jako jsou rukavice, spodní prádlo, o goretexových oblecích do extrémních či zimních podmínek ani nemluvě."

Náměstek ministra Jiří Borovec pro agenturu ČTK uvedl, že je už jisté, že firma uniformy nedodá, a proto ministerstvo vypíše nové výběrové řízení. Počítá s tím, že armáda požadované oblečení dostane do konce léta.

Nového tendru se pravděpodobně zúčastní i firma Blažek, o armádní zakázky má totiž nadále zájem. "Budeme se ucházet o armádní zakázky i v budoucnu," říká Šimoník.

Ačkoli firma Blažek nechce o přesných důvodech nesplnění dodávky hovořit, zdroje online deníku Aktuálně.cz mluví o tom, že firma nemohla uniformy ušít, protože látka, kterou získala, nemohla být podle podmínek státního ověřování jakosti použita. To ale mediální zástupce firmy odmítá: "Látku jsme vyvíjeli a vyrábíme ve spolupráci s jednou z největších světových textilních továren v Jižní Koreji (je to továrna, která dodává látky na uniformy i americké nebo jihokorejské armádě). Skutečnost, že látka 100% odpovídá zadávací dokumentaci, potvrzuje mimo jiné certifikát COC (Certificate of Conformity) vydaný jihokorejským státním úřadem pro ověřování kvality a následně i Vojenský výzkumný ústav v Brně," vysvětluje.

Rozhodla cena

Firma Blažek se stala vítězem výběrového řízení na dodávku součástí uniforem v březnu, když několik předchozích soutěží bylo zrušeno. Zavázala se, že blůzy a kalhoty dodá za cenu 36 milionů do konce listopadu.

Právě cena byla jediným kritériem, což odborníci na vojenské dodávky kritizují. "V zahraničí je naprosto běžné, že firmy, které se ucházejí o podobné dodávky, musí doložit patřičné reference a certifikáty. Navíc musí bez výhrad splnit podmínky, které ukládá Úřad pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti. Musíme si totiž uvědomit, že nejde o vycházkové, ale bojové uniformy. Ty samozřejmě musí maskovat v celém spektru, včetně toho, které je viditelné pomocí přístrojů pro noční vidění, vysvětluje Jiří Hynek z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Navíc se odborníci pozastavují nad celým systémem výběrových řízení pro armádu. "Proč vůbec požadují dodání tak velkého množství uniforem v jeden den? Copak se všichni vojáci budou do nich převlékat najednou?" sdělil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Blůzy a kalhoty nejsou jediným problémem, který v současné době ministerstvo s firmou Blažek řeší. Armáda totiž nepřevzala ušité maskovací čepice v hodnotě 15 milionů korun. Dodané kusy se totiž odlišovaly od schváleného referenčního vzoru.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Na dálnici D5 u Prahy se srazilo auto s motorkou, je uzavřena v obou směrech

Na dálnici D5 poblíž Prahy se odpoledne srazilo osobní auto s motorkou. Motocyklista utrpěl zranění, cestujícího z auta vyprošťují hasiči, řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Dálnice je podle Národního dopravního informačního centra v obou směrech neprůjezdná.

Nehoda se stala na 4. kilometru ve směru na Prahu. Jeden z účastníků nehody jel podle prvotních informací v protisměru. Motocykl po střetu začal hořet, požár hasiči zlikvidovali. Podrobnější informace zatím mluvčí hasičů neměl k dispozici.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

Dopravce se na úvěrech dohodl s Raiffeisenbank, UniCredit Bank a VÚB.

"O více než čtyři miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje. A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Podle něj je společnost podle všech ekonomických ukazatelů i přes ztráty nadále silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy