Vojáci stále nemají nové uniformy. Firma Blažek je neušila

Radek Pecák Jan Gazdík Radek Pecák, Jan Gazdík
15. 12. 2014 14:00
Na dodávku uniforem vypíše ministerstvo obrany nové výběrové řízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Známá oděvní firma Blažek ve stanoveném termínu nedodala Armádě České republiky ani jednu maskovací uniformu. Podle informací z ministerstva obrany bude muset být dokonce vypsáno zcela nové výběrové řízení.

Podle platné smlouvy měla firma již na konci listopadu předat vojákům celkem 57 500 maskovacích blůz a kalhot, které tvoří součásti letního stejnokroje.

Informaci online deníku Aktuálně.cz potvrdil mluvčí Ministerstva obrany ČR Petr Medek. "Společnost Blažek nedodala k termínu 30. listopadu Armádě ČR ani jednu uniformu," uvedl a dodal, že jako důvod komplikací společnost uvedla problémy v oblasti státního ověřování jakosti.

Nesplnění dodávky potvrdil i mediální zástupce společnosti Blažek David Šimoník, co k pochybení vedlo ale nesdělil. "V současnosti řešíme v souladu se smlouvou a právními předpisy se zadavatelem další postup," dodal.

O problému hovořil s vojáky při víkendové návštěvě elitní brigády rychlého nasazení v Afghánistánu i ministr obrany Martin Stropnický.

Nedostatek uniforem

"Se zoufalým nedostatkem polních uniforem se potýkáme už několik let - a nejde už zdaleka jen o letní výstroj," říká velitel brigády rychlého nasazení Miroslav Hlaváč. A netají, že mu už dochází trpělivost. "Nejde totiž jen o maskované uniformy, ale i různé doplňky, jako jsou rukavice, spodní prádlo, o goretexových oblecích do extrémních či zimních podmínek ani nemluvě."

Náměstek ministra Jiří Borovec pro agenturu ČTK uvedl, že je už jisté, že firma uniformy nedodá, a proto ministerstvo vypíše nové výběrové řízení. Počítá s tím, že armáda požadované oblečení dostane do konce léta.

Nového tendru se pravděpodobně zúčastní i firma Blažek, o armádní zakázky má totiž nadále zájem. "Budeme se ucházet o armádní zakázky i v budoucnu," říká Šimoník.

Ačkoli firma Blažek nechce o přesných důvodech nesplnění dodávky hovořit, zdroje online deníku Aktuálně.cz mluví o tom, že firma nemohla uniformy ušít, protože látka, kterou získala, nemohla být podle podmínek státního ověřování jakosti použita. To ale mediální zástupce firmy odmítá: "Látku jsme vyvíjeli a vyrábíme ve spolupráci s jednou z největších světových textilních továren v Jižní Koreji (je to továrna, která dodává látky na uniformy i americké nebo jihokorejské armádě). Skutečnost, že látka 100% odpovídá zadávací dokumentaci, potvrzuje mimo jiné certifikát COC (Certificate of Conformity) vydaný jihokorejským státním úřadem pro ověřování kvality a následně i Vojenský výzkumný ústav v Brně," vysvětluje.

Rozhodla cena

Firma Blažek se stala vítězem výběrového řízení na dodávku součástí uniforem v březnu, když několik předchozích soutěží bylo zrušeno. Zavázala se, že blůzy a kalhoty dodá za cenu 36 milionů do konce listopadu.

Právě cena byla jediným kritériem, což odborníci na vojenské dodávky kritizují. "V zahraničí je naprosto běžné, že firmy, které se ucházejí o podobné dodávky, musí doložit patřičné reference a certifikáty. Navíc musí bez výhrad splnit podmínky, které ukládá Úřad pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti. Musíme si totiž uvědomit, že nejde o vycházkové, ale bojové uniformy. Ty samozřejmě musí maskovat v celém spektru, včetně toho, které je viditelné pomocí přístrojů pro noční vidění, vysvětluje Jiří Hynek z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Navíc se odborníci pozastavují nad celým systémem výběrových řízení pro armádu. "Proč vůbec požadují dodání tak velkého množství uniforem v jeden den? Copak se všichni vojáci budou do nich převlékat najednou?" sdělil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Blůzy a kalhoty nejsou jediným problémem, který v současné době ministerstvo s firmou Blažek řeší. Armáda totiž nepřevzala ušité maskovací čepice v hodnotě 15 milionů korun. Dodané kusy se totiž odlišovaly od schváleného referenčního vzoru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy