Ministerstvo zrušilo zakázku na uniformy za 90 milionů

ČTK ČTK
20. 9. 2011 17:15
Nákup se ministerstvu nezdál transparentní, tendr proto vypíše znovu
Firma již s ministerstvem spolupracovala, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však zakázku zrušil
Firma již s ministerstvem spolupracovala, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však zakázku zrušil | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo obrany zrušilo veřejnou zakázku na nákup vojenských uniforem za 90 milionů korun. Plánovaný nákup se vedení resortu nezdál transparentní, řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

V tendru jako jediná zbyla stejná firma, která figurovala v případu tendru na dodávku nových ponožek pro armádu, který v červenci zrušil Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

"Stáli jsme před rozhodnutím, zda výstroj rychle nakoupit za každou cenu, nebo soutěž opakovat s více zájemci. Zvolili jsme druhé řešení, protože jedině tak může být nákup maximálně transparentní," sdělil prostřednictvím svého mluvčího ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Využil tak možnosti dané zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Zakázka na nákup tisíců kusů vojenských stejnokrojů byla vyhlášena v květnu. "Do veřejné zakázky se přihlásilo pět společností. Jelikož ale čtyři z nich nesplnily zadávací podmínky, byly ze soutěže vyloučeny a zůstal pouze jediný uchazeč," vysvětlil Pejšek.

Nabízená cena byla navíc výrazně vyšší než ta, za kterou byly stejnokroje pořizovány v minulosti, dodal mluvčí.

Podle informací serveru Česká pozice byla jedinou zbylou firmou v soutěži společnost Xena Praha. Jako jediná je schopna vyrobit požadovaný stejnokroj vzor 95 podle norem odpovídajícím české armádě.

Firmy, které předpoklady nesplnily, byly Blažek Praha, Koutný Prostějov a STV Group, uvedl server.

Zrušené ponožky

Firma Xena Praha figurovala jako poslední zbývající i ve zrušeném tendru na dodávku nových ponožek pro vojáky. V červnu ji zamezil ÚOHS, neboť v tehdejší soutěži našel několik chyb.

Mimo jiné konstatoval, že obrana měla zakázky na některé typy ponožek zadat samostatně, protože jejich výroba je specifická.

Armáda měla v tendru zájem o dodávku 38 000 vojenských blůz a kalhot. V druhé části zakázky chtěla dalších 52 000 kusů letních blůz a kalhot s béžovým a zeleným potiskem. Zakázka měla být realizována v letech 2011 až 2013.

Po jejím zrušení vypíše ministerská sekce vyzbrojování novou veřejnou zakázku, která by měla být vyhlášena do konce roku, uvedl Pejšek.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
Další zprávy