Vlastník TV Nova se zbavuje stanic v Chorvatsku a Slovinsku. Dostane za ně šest miliard korun

Jan Úšela Jan Úšela
10. 7. 2017 10:49
Společnost CME, vlastník české TV Nova, prodává své televize ve Slovinsku a Chorvatsku. Na prodeji vydělá téměř šest miliard korun, které použije na snížení části svého dluhu. CME to nejspíš pomůže také k nižšímu úroku u zbylých úvěrů. CME je vlastněna americkou skupinou Time Warner. Ve střední a východní Evropě provozuje 36 stanic v šesti zemích.
Foto: CME

Praha - Mediální skupina Central European Media Enterprises (CME), která v Česku vlastní televizi Nova, prodává dvě své stanice na Balkáně - chorvatskou Nova TV a slovinskou POP TV. Obě televize má převzít slovinská skupina Slovenia Broadband za cenu ve výši 230 milionů eur (téměř 6 miliard korun).

Obchod by měl být po schválení regulátory dokončen koncem letošního roku. S informací přišel finanční web Patria.cz.

CME oznámila, že výtěžek z prodeje použije na splátku svého dluhu ve výši 250,8 milionu dolarů (5,8 miliardy korun), jehož splatnost je v příštím roce.

"Jakmile bude (tato transakce) dokončena, uspíší výtěžek z prodeje podstatnou měrou naše plány na snížení dluhu," uvedl v prohlášení Michael Del Nin, jeden ze dvou generálních ředitelů CME.

Akcie CME obchodované na pražské burze reagovaly na zprávu pozitivně, vyrostly téměř o šest procent.

Podle analytika společnosti BH Securities Martina Vlčka je prodej dvojice stanic pro CME dobrou zprávou, která mediálnímu domu pomůže refinancovat jeho dluh a snížit si tak jeho úročení. "Část dluhu, který firma plánuje splatit, má vyšší úrokovou sazbu, takže průměrná sazba, za kterou bude mít firma v roce 2018 půjčeno, výrazně klesne o více než třetinu z vysokých 7,25 % na rozumnějších 4,5 %," uvádí analytik.

Zároveň však dodává, že prodej dvojice televizí může také signalizovat, že mateřská firma celé skupiny, americký Time Warner, nemá v současnosti zájem do CME nalít více kapitálu.

Do skupiny CME spadají televizní stanice v Česku, na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku. Celkem CME ve střední a východní Evropě provozuje 36 stanic.

Podle posledních finančních výsledků CME za první čtvrtletí utržila skupina v prvních třech měsících roku 135 milionů dolarů (3,1 miliardy korun), což bylo ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 4,5 procenta více. Její provozní zisk OIBDA činil 22,1 milionu dolarů a meziročně vzrostl o 23 procent. Meziročně se snížily také dluhy skupiny, které klesly ze 40 na 11 milionů dolarů. Nejvíce CME utržila v Česku, rumunská pobočka byla ale v prvním kvartále roku ziskovější.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy