I na vánoční party jste v práci. Firma zaplatí zranění či škody, je tu však podmínka

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
8. 12. 2019 11:07
Když se zraníte při výkonu zaměstnání, jde o pracovní úraz. Jak se ale taková nepříjemnost hodnotí, když k ní dojde na neformální, ale přitom stále firemní akci? Experti radí, kdy je možné žádat o bolestné, a kdy je naopak nutné vytáhnout vlastní peněženku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Podle advokáta Petra Glogara z kanceláře PwC Legal záleží na tom, zda je možné firemní večírek označit jako teambuildingovou aktivitu. Tedy aktivitu, které má za cíl zlepšení vztahů na pracovišti.

"Nejvyšší soud uvedl v jednom ze svých rozhodnutí, že teambuildingové akce, po splnění určitých předpokladů, mohou být považovány za aktivity přímo související s plněním pracovních úkolů," říká Glogar.

Podle tohoto zdůvodnění by tak zranění na vánočním večírku s programem, který vyžaduje aktivní účast zaměstnanců, bylo posuzováno jako pracovní úraz. Večírek bez programu, který postrádá organizaci ze strany zaměstnavatele, byť je jím hrazeno občerstvení, by teambuildingem nebyl. V případě zranění zaměstnance by o pracovní úraz pravděpodobně nešlo.

"Důležitou roli při posouzení zranění zaměstnance na firemním večírku je povinnost či dobrovolnost účasti zaměstnance na akci. Případně také to, při jaké konkrétní činnosti k úrazu došlo," upozorňuje advokát Glogar. 

Tomáš Beck ze společnosti Vindicia upozorňuje ale na zásadní fakt: Pokud bude u zranění hrát jakoukoliv roli alkohol, ať už se jedná o teambuilding či nikoli, situace je jasná. Pojišťovna v takovém případě plnění ze zákonného pojištění zaměstnanců odmítá.

Jedu "utužovat" vztahy s klientem

Zaměstnavatel může jako pracovní uznat také úraz, který si pracovník způsobí například jako host vánočního večírku důležitého klienta. V takovém případě byl na akci vyslán pracovně a jedná se o náplň jeho zaměstnání. Stejné by to bylo v případě, kdyby zaměstnanec vyrazil s klientem hrát golf nebo lyžovat.

Kdy může být zranění považováno za pracovní úraz:

  • Když jde o akci organizovanou zaměstnavatelem. Výjimkou je úraz, který se stal v opilosti zaměstnance.
  • Za pracovní úraz dostává zaměstnanec náhradu ztráty výdělku, za bolest a ztížení společenského uplatnění, případně jsou mu hrazeny náklady spojené s léčením a někdy i věcné škody.
  • Pracovní úraz musí zaměstnavatel zaevidovat do knihy úrazů, nahlásit pojišťovně, odborům, pokud u něj působí, a zástupcům BOZP, tedy oddělení Bezpečnost a ochrana zdraví při práci.

"V takové situaci je klíčové, jak je sepsaná smlouva. Pokud je v ní uvedeno, že práce zahrnuje i tyto typicky volnočasové aktivity, šance na odškodnění výrazně roste," vysvětluje Beck. I v tomto případě však platí: aby byla žádost o odškodnění úspěšná, pracovník se nesmí zranit pod vlivem alkoholu či jiné omamné látky. 

Vzpomíná na případ obchodního zástupce, který pozval významného klienta na lyže. Na sjezdovce se ale sám vážně zranil. "Zaměstnanec skončil se zlomenou páteří. Protože měl ale podobné akce přímo v pracovní smlouvě, odškodnění za pracovní úraz bylo zcela na místě. V tomto konkrétním případě klient získal odškodnění přes 700 tisíc korun," říká Beck. 

Kdo platí škodu na majetku

Co když omylem na vánočním večírku něco rozbijete? "Pokud zaměstnanec poničí vybavení prostoru, kde se večírek koná, bude provozovatel požadovat náhradu škody po firmě, tedy zaměstnavateli. Po její úhradě může firma žádat úhradu škody po pracovníkovi," upozorňuje Petr Glogar.

Limit pro úhradu škody v nedbalosti je ve výši 4,5násobku mzdy. To ovšem opět neplatí, pokud byla škoda způsobena v opilosti. Zaměstnanec pak hradí škodu přímo provozovateli v plné výši. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy