Dá se v něm lépe dýchat i komunikovat. Česká 3D tiskárna vymyslela vlastní respirátor

ČTK ČTK
22. 10. 2020 12:29
Průhledný respirátor s vysokou účinností vyvinula firma 3D tiskárna v Turnově na Semilsku. Vzhled a technické provedení respirátoru zaujaly mezinárodní porotu na soutěži German Design Awards, která turnovský nápad ocenila zvláštním uznáním v kategorii Lékařská, rehabilitační a zdravotní péče.

Firma teď chystá sériovou výrobu, peníze na ni chce získat na crowdfundingovém portálu Hithit. Ve čtvrtek o tom informoval vedoucí projektu Lukáš Berndt.

Na vývoji průhledného respirátoru, jehož využití v praxi zachycuje toto video, s nadstandardním dechovým komfortem pracovali v turnovské firmě půl roku. Průhledná maska umožňuje vidět mimiku a ústa uživatele, který se v ní nepotí a může volně dýchat.

Respirátor lze používat opakovaně. Výměnné jsou pouze HEPA filtry, které 3D tiskárna vyvinula a vyrábí. "Aktuálně probíhá certifikace masky na Výzkumném ústavu bezpečnosti práce v Praze," doplnil Berndt.

"Zareagovali jsme na potřeby, které k nám jako firmě pracující s 3D tiskem dolehly od zdravotníků a učitelů. Napadlo nás, že je možné vytvořit respirátor s vysokou mírou ochrany a zároveň nezakrýt jejich tváře," řekl k výrobku majitel firmy Peter Knobloch.

Maska by podle něj mohla najít využití především v oborech, kde tvář zakrytá filtrační maskou nebo rouškou způsobuje problémy v mezilidské komunikaci, jako je třeba péče o sluchově postižené, seniory, dětské pacienty, a v řadě dalších odvětvích. Respirátor nabízí ochranu vyšší než běžná maska FFP3, díky hydrofilní vnitřní vrstvě se nemlží a nezamlžuje ani brýle uživatele.

3D tiskárna v Turnově se zabývá stavbou prototypových modelů včetně profesionální povrchové úpravy na přání zákazníka. Start-up kampaň na zahájení sériové výroby masky zahájí firma na portálu Hithit v pondělí 26. října. Kompletní set respirátoru a dvou filtrů bude možné pořídit za 999 korun, po spuštění sériové výroby se bude prodávat za 1499 korun.

Video: Čeští vědci mají respirátory z 3D tiskáren za pouhý týden. Malý zázrak, říká expertka

Čeští vědci mají respirátory z 3D tiskáren za pouhý týden. Malý zázrak, říká expertka | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 24 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy