Zakázaná země pro Facebook? V Číně trvá blokáda

tl
17. 9. 2012 7:39
O uživatele z Číny Facebook nestojí. Kvůli cenzuře
Foto: Reuters

Sociální sít Facebook je už od roku 2008 blokována čínskou vládou a podle všeho se tato situace jen tak nezmění. Naposledy to potvrdil ředitel Facebooku pro severní Asii, který na nedávné hongkongské konferenci o sociálních sítích řekl, že Facebook vstup na čínský trh v budoucnu neplánuje.

Podobně se po své loňské návštěvě Číny vyjadřoval i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Ten ale své názory umí poměrně rychle měnit, protože v podobnou dobu mluvil i o tom, že jeho sociální síť nehodlá vstoupit na burzu, což nakonec po šesti měsících nakonec udělala.

Číňané si vystačí s vlastními sítěmi

V Číně je v současnosti k internetu připojeno okolo 538 milionů lidí, což je více než polovina celkového počtu uživatelů Facebooku. Pokud by se ale největší světová sociální síť chtěla k čínským uživatelům internetu dostat, musela by přistoupit na podmínky vlády a obsah sítě cenzurovat, což se zřejmě nestane.

I když se lidé v Číně k Facebooku nebo ani k Twitteru nedostanou, o sociální sítě nouze nemají. Existuje zde totiž hned několik hojně využívaných alternativ, jako je například síť Renren nebo Sina. Všechny tyto čínské sítě jsou samozřejmě cenzurované.


 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy