Díky technologii vyvinuté týmem britských vědců se zřejmě brzo dočkáme tenkých ohebných obrazovek, které budeme nosit srolované v kapse.
Technologie kvantových bodů (Quantum Dots - QD) totiž umožňuje sestrojit obrazovku složenou z krystalů 100 000 krát tenčích než lidský vlas.
Tyto body je přitom možné vytisknout na pásy umělé hmoty nebo i tuhého papíru či textilu. Mohou tak vziknout ohebné displaye o tloušťce listu papíru, tedy mnohem štíhlejší, než umožňuje současná špičková flexibilní technologie OLED.
Tapety a závěsy
Podle Michael Edelman, šéfa britské firmy Nanoco, která za objevem stojí, se nové displaye nejprve uplatní u televizorů a malých mobilních zařízení.
"To, co nás opravdu zajímá, jsou tapety nebo závěsy vyrobené z materiálu potištěného kvantovými body. Představte si, jak si na ně při vstávání promítáte slunce vycházející nad písečnou pláží," dodal pro britský Telegraph.
Firma Nanoco sice ještě oficiálně neoznámila, s jakými výrobci bude při komerčním uvedení technologie QD spolupracovat, ale podle serveru Daily Mail se obecně předpokládá, že produkt založený na QD chystá Sony, Sharp, Samsung a LG, tedy největší asijští výrobci.
První televizory s touto technologií by mohly být v obchodech do jednoho roku. A ohebné obrazovky by mohly dorazit do tří let.
TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!