Norské neštěstí, při kterém zahynulo 93 mladých lidí a dalších téměř sto bylo zraněno, cynicky a bez emocí využili internetoví podvodníci. Ani ne 24 hodin jim stačilo k vypuštění falešných videí na sociální síti Facebook.
Podvodné video se vydává za záznam pouliční bezpečnostní kamery, která měla zachytit explozi bomby, nastražené ve voze v centru Osla.
Po kliknutí na daný odkaz je uživatel přesměrován mimo Facebook do na první pohled stejného prostředí s napodobeným videopřehrávačem YouTube. Aby bylo možné video přehrát, musí uživatel potvrdit, že již dosáhl věku 18 let.
V tu chvíli začne odkazy na falešné video šířit na facebookové zdi svých přátel. Podle serveru Net-security.org se nyní tento malware šíří rychlostí jeden nakažený uživatel za sekundu.
Stačí pár hodin
Bezpečnostní útoky, které využívají neštěstí nebo jiná témata globálního rozsahu jsou v poslední době stále častější. Internetoví zloději podobně zneužili zemětřesení v Japonsku. Falešné odkazy, které uživatele přesměrují na nakažené stránky, se na internetu objevily již čtyři hodiny po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima.
Podvodníci tak využívají zájem lidí o aktuální dění a většinou lákají na unikátní záběry, svědky událostí nebé jiné "exkluzivní " informace. Po zadání hesla do vyhledavače je pak uživatel přesměrován na falešné stránky s nakaženým obsahem.
Ještě nebezpečnější je šíření podobného malwaru na sociálních sítích. Jeden nakažený uživatel začne falešné odkazy šířit na účty svých přátel a umísťovat je na jejich zdi. Ostatní uživatelé pak s důvěrou kliknou na odkaz, který na Facebook umístil jejich kamarád, kterému věří.