Nový druh malwaru obešel kontroly Googlu

tl
23. 4. 2013 13:00
Nový malware BadNews prošel kontroly Googlu a nakazil až 9 milionů zařízení
Foto: Aktuálně.cz

Google se potýká s novým druhem malwaru označovaném jako BadNews. Škodlivému kódu, který minulý týden odhalila bezpečnostní firma Lookout, se podařilo dostat do 32 aplikací v Google Play, které si následně stáhlo až devět milionů uživatelů zařízení s Androidem.

Všechny nebezpečné aplikace do Google Play prošly přes schvalovací systém Googlu, který je vyhodnotil jako nezávadné

Nebezpečný malware se tak do aplikací dostal zřejmě až prostřednictvím pozdějších aktualizací, které Google kontroluje již méně pečlivě. Po objevení problému firmou Lookout Google všechny nebezpečné aplikace ze svého obchodu odstranil.

Mezi aplikacemi obsahujícími BadNews se nacházely především hry v anglickém a ruském jazyce, několik slovníků a balíčky tapet. Po nainstalování nebezpečné aplikace začal malware na několik serverů, které se nacházely v Rusku, na Ukrajině a v Německu, pravidelně odesílat citlivé informace, jako je telefonní číslo uživatele nebo sériové číslo nakaženého zařízení.

BadNews navíc uživatele nutilo uživatele instalovat další škodlivý software, mezi nímž se nalézala i aplikace AlphaSMS, která uživatelům bez jejich vědomí přečerpává datový limit.

Podle zprávy společnosti Lookout zřejmě nebyly všechny infikované aplikace vytvořeny přímo za účelem šířit malware a BadNews se do nich dostalo bez vědomí vývojářů. Těm proto Lookout radí, aby zvýšili průběžnou kontrolu svých aplikací a dávali si pozor na to, s jakým softwarem třetích stran pracují.

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy