Barcelona - Finská společnost HMD Global loni vrátila na trh značku mobilních telefonů Nokia. K úspěchu jí pomohla sázka na legendární nezničitelný model 3310. Letos poutá pozornost inovovaná Nokia 8110, která se proslavila ve filmu Matrix. Novinka proslulá zahnutými konturami se dočkala vedle černé i druhé barvy - banánově žluté. Firma ji představila na veletrhu v Barceloně.
Pro HMD Global je připomínka úspěšné historie značky Nokia nejlepší možná reklama. Jádro nabídky ale tvoří chytré telefony s operačním systémem Android. Kromě 8110 totiž firma na veletrhu v Barceloně představila hned čtyři modely od extrémně levné Nokie 1 až po luxusně vypadající Nokii 8 Sirocco s AMOLED displejem se zahnutými stranami.
Všechny letošní smartphony Nokia mají nejen čistý Android, ale patří přímo do programu Android One, ve kterém má bezpečnostní aktualizace na starost přímo Google.
Legenda s vysouvacím krytem
Nokia 8110 se začala prodávat před 22 lety a status legendy si vydobyla díky roli ve filmu Matrix, kde ji používaly hlavní postavy Neo, Morpheus a Trinity. Ve své době šlo o nejvyšší model Nokie s cenou kolem 30 tisíc korun. Mezi nejvýraznější prvky telefonu patřil první černobílý LCD displej schopný zobrazit grafiku místo tradičních maticových obrazovek.
Nokia 8110 v moderní podobě má dokonce barevný LCD displej s úhlopříčkou 2,4 palce, 2Mpx fotoaparát a na tlačítkový telefon také hodně paměti - 512 MB RAM a 4 GB prostoru pro data. Hlavně ale nabízí možnost připojení k internetu prostřednictvím LTE sítí.
Díky aplikacím, jako je Google Asistent, Google Mapy, Facebook a Twitter, funguje jako most mezi "hloupými" a chytrými telefony. V nabídce nechybí ani inovovaná hra Had.
Nová 8110 má stejně jako původní model vysunovací kryt klávesnice, který slouží k probuzení telefonu či přijmutí hovoru. V ruce působí příjemně, je mnohem užší než dnešní smartphony a zahnutý tvar kopíruje kontury tváře. Ve verzi, kterou HMD Global ukazuje v Barceloně, zatím nebyla finální verze softwaru, takže jsme nemohli vyzkoušet, jak na tlačítkovém telefonu funguje umělá inteligence od Googlu nebo mapy.
Nokia 8110 se s největší pravděpodobností bude prodávat i v Česku s cenou mírně nad dva tisíce korun. Za podobnou cenu už se dají koupit i telefony s dotykovou obrazovkou a Androidem - ty ale nevydrží týden na jedno nabití.
Ocel versus hýždě
Na opačném konci cenového spektra je model Nokia 8 Sirocco. Měl by měl stát asi 20 tisíc korun, tedy podobně jako Galaxy S9 nebo Huawei Mate 10 Pro.
Proti stávajícímu modelu 8 změnil výrazně design. Sirocco připomíná spíše Galaxy S7 díky 5,5palcovému AMOLED displeji ze zahnutými stranami. Rámeček telefonu však není z hliníku, ale z oceli. Výrobce slibuje, že se telefon neohne ani při nošení v zadní kapse kalhot - vydrží i zasednutí.
Vnitřní výbava se proti původní Nokii 8 také změnila. K dispozici bude 6 GB operační paměti a 128 GB prostoru pro data. Telefon nicméně bude pohánět stejný procesor, loňský Snapdragon 835. To je slabina, protože nový čip od Qualcommu nabízí výrazně vyšší výkon a zároveň nižší spotřebu.
Až na procesor se ale chyby ve výbavě hledají těžko. Otazník zůstává jen u duálního fotoaparátu, který se u původní Nokie 8 nepovedl. Sirocco má ale jiné snímače a fotoaparát vystupuje z těla telefonu, to znamená, že inženýři dostali i více prostoru pro kvalitnější optiku.
Proti konkurenci pak zůstává výhodou čistý Android, který mezi top modely nabízí pouze samotný Google s telefony Pixel. Někoho ale může odradit absence sluchátkového konektoru.
Protažený displej poprvé
Z nabídky nových telefonů Nokia vyčnívá model 7 Plus, který jako první telefon značky nabízí populární protažený displej s poměrem stran 2:1. Samotný displej má rozlišení označované jako FullHD+ a nadprůměrný jas 500 nitů, který by měl zajistit čitelnost obrazu i na přímém světle.
Vedle elegantnějšího designu, který připomíná LG G6, telefon sází na duální fotoaparát se dvojnásobným zoomem, portrétním režimem a vysokou světelností širokoúhlého objektivu. Lákavě vypadá také baterie s nadstandardní kapacitou 3800 mAh.
Procesor je slabší, Snapdragon 660, ale operační paměť má slušné 4 GB a úložiště má kapacitu 64 GB, navíc s možností rozšíření o paměťové karty. Proti konkurenci, která ve stejné cenové hladině kolem 10 tisíc korun nabízí více výkonu, má Nokia 7 Plus jako odpověď čistý Android a onen protažený displej.
Android pro další miliardu
Nokia je spolu s Alcatelem první, kdo představil telefon s novou verzí Androidu určenou pro málo výkonné levné mobily zaměřené hlavně na rozvojové trhy v Asii a Africe. Cena Nokie 1 by se měla pohybovat kolem dvou tisíc korun.
Android Go je vyladěný tak, aby dobře fungoval i na telefonech s 1 GB operační paměti, navíc systém i upravené aplikace zabírají méně místa v úložišti.
YouTube Go pak například umožňuje i stahování videí k offline shlédnutí, stažená videa lze také přes Bluetooth sdílet s jinými telefony.
Vnitřní výbava ani kvalita fotoaparátu neohromí, ale díky aktualizacím systému bude i levný telefon relativně bezpečný a použitelný. Z našeho pohledu se ale rozhodně vyplatí trochu připlatit za telefony, které mají více paměti a hlavně kvalitnější fotoaparáty. Ostatně dietu a optimalizaci by si zasloužil celý Android, nejen speciální verze pro chudé.