Možnosti HTML5 lákají čím dál tím víc tvůrců k experimentování s krátkými filmovými formami, ať už jsou to dema nebo hudební klipy. Novou formu vyjádření podporuje samozřejmě především Google a tak na jejich stránkách ChromeExperiments můžete najít desítky vizuálně atraktivních děl, které zkoumají možnosti tohoto nového média.
HTML 5 mění především přístup k hudebním videoklipům. Ty už zažily výraznou změnu přesunem z televizních obrazovek na populární online playery jako je především YouTube. S nástupem HTML5 však získávají ještě větší autonomii a každý klip vytvořený touto metodou má nejen nezávislý kanál pro své vysílání, ale přímo vlastní internetovou stránku.
Vaše rodiště součástí klipu
Průkopníky v tomto oboru jsou kanadští indie rockeři Arcade Fire, kteří už před rokem zpracovali "klip" ke skladbě We Use To Wait z alba Suburbs jako interaktivní film Wilderness Downtown. Zpracoval ho jeden z nejzajímavějších klipových režisérů Chris Milk, známý třeba výtvarnou spoluprací s Kanye Westem, a z pohledu originality a počtu využitých moderních technologií, je Wilderness Downtown dosud nejinvenčnější.
Zážitek z klipu - filmu lze totiž lokalizovat, protože spolupracuje s aplikací Google Street View, kromě okna s hlavním klipovým dějem tak máte možnost vložit do dalších oken místo svého rodiště, případně jakéhokoli jiného města, které je touto službou pokryto. Kromě toho můžete "uvnitř" klipu také pracovat s vlastním vzkazem a užívat si také animací překrývajících v některých okamžicích záběry vámi zvoleného místa.
3D ve webovém prohlížeči
Chris Milk se nového formátu evidentně nenabažil jen spoluprací s Arcade Fire a tak toto léto zpracoval podobným způsobem další kousek. Jde o skladbu 3D Dreams of Black z alba Rome amerického producenta Danger Mouse a italského skladatele Daniela Luppiho. Danger Mouse se tak zprostředkovaně vrátil ke svým experimentálním kořenům. Jeho prvním slavným počinem totiž bylo v roce 2004 album kombinující zvukovou stopu z legendárního beatlesáckého (bílého) White Album s o generaci mladším rapováním populárního interpreta Jay-Z na (černém) Black Album. Výsledkem bylo (šedé) Grey Album, konflikt s firmou EMI kvůli autorským právům a následná široká diskuse o povaze samplingu jako umělecké metody, narážející na zkostnatělá pravidla hudebního průmyslu. Interaktivní 3D Dreams od Black, na jehož hudební složce se kromě Daniela Luppiho podílela písničkářka Norah Jones a kytarista dnes již neexistujících White Stripes Jack White, sice nebyl tak revolučním počinem, přesto metodu "internetového klipu" posunul dál. Jde totiž o ukázkový případ uměleckého využití technologie WebGL umožňující 3D grafiku ve webovém prohlížeči.
Taneční kreace ve tvaru vašeho vzkazu
Nejčerstvějším kouskem z HTML5 dílny je klip americké rockové skupiny Ok Go, která svůj kreativní přístup k videoklipu projevila už v roce 2005 při zpracování klipu Here It Goes Again. V jeho případě šlo o hravé použití běžeckých trenažérů a hraví ( a dalo by se říct že i sportovně "baletní") zůstali Ok Go i ve svém HTML5 kousku All is Not Lost. Spolupracují na něm totiž s tanečním performerem a choreografem pracujícím pod pseudonymem Pilobolus a tak je jejich společné dílo událostí nejen v technologickém, ale také v tanečním světě. Klip je opět interaktivní a pracuje s vámi zadaným vzkazem. Taneční kreace členů skupiny se totiž generují právě v závislosti na tvaru písmen, které před startem klipu zadáte.
HTML5 je další technologickou novinkou, která diferencuje hudební scénu a vzdaluje ji starému modelu, kde nad vším dohlížely hudební labely. Je celkem zajímavé, že se na experimentech tohoto typu dosud nepodílí evropská hudební scéna a vlajku této sympatické novinky drží doposud američtí tvůrci. Kromě umělecké autonomie totiž nabízí skutečně nový zážitek, který formát videoklipu ukazuje jako životaschopný i v okamžiku, kdy klasické televizní kanály začínají připomínat slepá ramena mrtvé řeky.