Facebook byl nedostupný, uživatelé se na něj nedostali

David Slížek
7. 3. 2012 9:00
Na web Facebooku se asi hodinu a půl nemohli dostat i lidé v České republice
Facebook down
Facebook down | Foto: Datarama

Edit (9:00): Aktualizovali jsme o informaci, že stránky Facebooku jsou opět dostupné.

Stránky sociální sítě Facebook byly od brzkého rána pro řadu lidí nedostupné.

Velkému množství uživatelů nejen v ČR se zobrazovala jen obrazovka s chybovou hláškou. Z webů zmizela také tlačítka To se mi líbí (Like) nebo facebookové diskuse.

Chyba se podle dostupných informací objevila kolem 7:30 ráno a přibližně v 9:00 se na web Facebook.com opět šlo přihlásit. Část uživatelů ale dál může mít s dostupností Facebooku problémy.

Na mikroblogovací službě Twitter si pod hashtagem #facebookdown na výpadek stěžovaly tisíce uživatelů také z Francie, Německa, Velké Británie a dalších evropských zemí. Jak velkého počtu lidí se výpadek dotkl, ale není jasné.

Podle serveru ZDNet se problémy objevily i mimo Evropu - hlásili je uživatelé i z Egypta, Jižní Afriky nebo Pákistánu.

Chyba v DNS

Příčiny nedostupnosti jsou zatím nejasné. Mohlo jít o výpadek serverů Facebooku, ale pravděpodobnější je chyba v záznamech DNS, které - zjednodušeně řečeno - počítačům překládají slovní názvy serverů do číselných IP adres.

Této variantě odpovídá také chybová hláška, kterou zobrazoval například prohlížeč Google Chrome:

"Server na adrese www.facebook.com nelze najít, protože se nezdařilo vyhledání DNS. DNS je webová služba, která převádí název webové stránky na její internetovou adresu. Nejčastější příčinou této chyby je chybějící připojení k internetu nebo nesprávná konfigurace sítě. Může být také způsobena tím, že server DNS neodpovídá, nebo že prohlížeči Google Chrome brání v přístupu k síti brána firewall."

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy