Yahoo se hádá s Facebookem o patenty, jde o miliardy

LP Fish
1. 3. 2012 9:50
Patentová válka, kterou v pondělí vyhlásilo Yahoo Facebooku byla očekávaná. Přesto však může největší sociální síti znepříjemnit vstup na kapitálové trhy.
Foto: Yahoo!

Do patentové války, která zdá se nemá konce a ani vítěze, se přidal další významný hráč.

Po Microsoftu, Applu, Googlu, Samsungu, Kodaku a RIMu se o svá práva přihlásil také Yahoo.

Na schůzce s Facebookem, která proběhla v pondělí, oznámili představitelé Yahoo, že u něj budou nárokovat licenční poplatky z deseti až dvaceti patentů.

Yahoo získala ve své historii stovky patentů. V současné době však hodlá uplatňovat zatím jen ty, které se týkají personalizace reklamy a obsahu.

Nejcennější patenty, nejsilnější zbraně

Podle technologického serveru IEEE Spectrum vlastní Yahoo 292 nejcennějších patentů z oblasti internetu a komunikace. Celkově vlastní 5 931 patentů z různých oborů.

Patenty mohou firmám poskytnout důležité konkurenční výhody. Microsoft důsledným uplatňováním patentového práva nejenže vydělává na telefonech na platformě Android víc, než na těch s vlastním operačním systémem Windows Phone, ale navíc tímto způsobem také zdražuje konkurenci výsledný produkt.

Důsledkem patentové války je však i to, že patenty vzrůstají na hodnotě. Přesvědčil se o tom například Google.

Většina z 12,5 miliard dolarů, které zaplatil za firmu Motorola Mobility, oceňovala právě balík patentů, který byl součástí obchodu. Microsoft s Googlem a několika menšími firmami zase nakoupil balík více než 6000 patentů firmy Nortel za 4,5 miliardy dolarů.

Ve jménu akcionářů

Pokud nový šéf Yahoo Scott Thompson přišel do firmy hlavně proto, aby společnost zkonsolidoval před prodejem, činí tak nadmíru šikovně.

Podle časopisu Forbes by Yahoo kvůli mohlo po Facebooku požadovat až 3 miliardy dolarů.

"Yahoo má povinnost ke svým akcionářům, zaměstnancům i dalším zůčastněným stranám, chránit svoje duševní vlastnictví," stojí v e-mailovém prohlášení Yahoo pro americké novináře.

"Budeme trvat na tom aby s námi Facebook podepsal licenční smlouvu, nebo budeme donuceni k jednostrané ochranně našich práv soudní cestou," píše se v textu.

Mluvčí Facebooku Bary Schnitt to pro New York Times komentoval slovy: "Yahoo nás informovalo ve stejnou chvíli jako novináře, takže jsme neměli zatím možnost plně ohodnotit jeho požadavky."

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 15 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy