Yahoo se hádá s Facebookem o patenty, jde o miliardy

LP Fish
1. 3. 2012 9:50
Patentová válka, kterou v pondělí vyhlásilo Yahoo Facebooku byla očekávaná. Přesto však může největší sociální síti znepříjemnit vstup na kapitálové trhy.
Foto: Yahoo!

Do patentové války, která zdá se nemá konce a ani vítěze, se přidal další významný hráč.

Po Microsoftu, Applu, Googlu, Samsungu, Kodaku a RIMu se o svá práva přihlásil také Yahoo.

Na schůzce s Facebookem, která proběhla v pondělí, oznámili představitelé Yahoo, že u něj budou nárokovat licenční poplatky z deseti až dvaceti patentů.

Yahoo získala ve své historii stovky patentů. V současné době však hodlá uplatňovat zatím jen ty, které se týkají personalizace reklamy a obsahu.

Nejcennější patenty, nejsilnější zbraně

Podle technologického serveru IEEE Spectrum vlastní Yahoo 292 nejcennějších patentů z oblasti internetu a komunikace. Celkově vlastní 5 931 patentů z různých oborů.

Patenty mohou firmám poskytnout důležité konkurenční výhody. Microsoft důsledným uplatňováním patentového práva nejenže vydělává na telefonech na platformě Android víc, než na těch s vlastním operačním systémem Windows Phone, ale navíc tímto způsobem také zdražuje konkurenci výsledný produkt.

Důsledkem patentové války je však i to, že patenty vzrůstají na hodnotě. Přesvědčil se o tom například Google.

Většina z 12,5 miliard dolarů, které zaplatil za firmu Motorola Mobility, oceňovala právě balík patentů, který byl součástí obchodu. Microsoft s Googlem a několika menšími firmami zase nakoupil balík více než 6000 patentů firmy Nortel za 4,5 miliardy dolarů.

Ve jménu akcionářů

Pokud nový šéf Yahoo Scott Thompson přišel do firmy hlavně proto, aby společnost zkonsolidoval před prodejem, činí tak nadmíru šikovně.

Podle časopisu Forbes by Yahoo kvůli mohlo po Facebooku požadovat až 3 miliardy dolarů.

"Yahoo má povinnost ke svým akcionářům, zaměstnancům i dalším zůčastněným stranám, chránit svoje duševní vlastnictví," stojí v e-mailovém prohlášení Yahoo pro americké novináře.

"Budeme trvat na tom aby s námi Facebook podepsal licenční smlouvu, nebo budeme donuceni k jednostrané ochranně našich práv soudní cestou," píše se v textu.

Mluvčí Facebooku Bary Schnitt to pro New York Times komentoval slovy: "Yahoo nás informovalo ve stejnou chvíli jako novináře, takže jsme neměli zatím možnost plně ohodnotit jeho požadavky."

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 10 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 27 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 56 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy