Pomoc před pádem na dno. Co vše v Česku vyřeší záchranná síť sociálních dávek

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 14. 8. 2022 18:03
Momentálně jich je 32. Rozvětvený systém sociálních dávek v Česku pokrývá životní situace od těhotenství až po smrt. Letos je navíc k dispozici zvláštní pomoc v době války na Ukrajině. Aktuálně.cz přináší kompletní přehled dávek od českého státu, o které mohou lidé v průběhu svého života žádat.
Foto: iStock

Těhotenství a porod

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství je dávka pro ženy, které kvůli těhotenství či mateřství přešly z nevhodné práce na jinou a klesl jim příjem. Dávka jim dorovná chybějící peníze. Vyplácí se ale pouze těm, které splňují počet odpracovaných let a platily si určitou dobu nemocenské pojištění. O dávku se žádá na sociální správě. 

Peněžitá pomoc v mateřství zvaná "mateřská" nahrazuje ušlý příjem v několika týdnech před narozením dítěte a po něm. Dosáhnou na ni ženy, které byly před porodem zaměstnány, ale také živnostnice, které si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Výše dávky se počítá z příjmu ze zaměstnání, případně z plateb nemocenského pojištění. Vyplácí ji sociální správa. 

Otcovská je dávka, kterou mohou 14 dní čerpat přes sociální správu otcové v prvních šesti týdnech života dítěte. Dostávají 70 procent základu svého příjmu, stejně jako ženy na mateřské. Podmínkou je předchozí zaměstnání a nemocenské pojištění, u živnostníků dobrovolné nemocenské pojištění alespoň tři měsíce před nástupem na otcovskou.

Dávku musí žadatelé vyčerpat najednou, nemohou ji tedy rozdělit třeba na týden, vrátit se do práce a později čerpat druhý týden. 

Porodné je jednorázová dávka poskytovaná při čistém příjmu do 2,7násobku životního minima. Do příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Životní minimum činí pro samotného dospělého 4620 korun. Dávka náleží ženám, kterým se narodilo první či druhé dítě. Žádá se o ni na úřadu práce. 

Výše porodného:

  • 13 tisíc korun na první dítě
  • 10 tisíc korun na druhé dítě
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy