Uherské Hradiště - Skupina Synot dodá do Řecka 2000 videoloterijních terminálů. Hodnota zakázky se pohybuje v desítkách milionů eur, tedy stovkách milionů korun. "Smlouva na dodávku strojů byla se společností OPAP podepsána právě v těchto dnech," řekla mluvčí skupiny Magda Pekařová.
"Pro skupinu Synot jde o velmi významný krok. Ve vypsaném tendru, do kterého se zapojovali dodavatelé z celého světa, jsme uspěli jako jediný evropský dodavatel," uvedl Ivo Valenta, který skupinu ovládá.
Synot by podle něj mohl uspět také v druhém kole výběrového řízení. "Společnost OPAP totiž připravuje další kolo tendru, a to na 18 500 kusů videoloterijních terminálů," podotkl Valenta.
V Řecku dosud platila v provozu loterií prohibice, zákonodárci ji schválili asi před devíti lety. "Během této doby však zemi zaplnilo přibližně 150 000 nelegálních herních zařízení a stovky černých heren. Stát se proto rozhodl tento segment podnikání opět zlegalizovat a dát mu jasná pravidla," uvedla Pekařová. Synot v Řecku plánuje investice i v jiných oblastech, zejména v IT technologiích, telekomunikačních službách či podpoře sportu a cestovního ruchu.
Skupina Synot již expandovala do 13 zemí a vyhledává další trhy. Nyní působí hlavně v Evropě, kde chce vstoupit také na online trh, severní Africe a nově i v Asii. Celkově zaměstnává asi 3000 lidí, její roční obrat je kolem 12 miliard korun.
Skupinu ovládá Ivo Valenta, který stejnojmennou firmu založil s otcem a bratrem v roce 1991. Zpočátku se zaměřila na provozování výherních automatů, nyní kromě loterního průmyslu podniká i v dalších oblastech, jako jsou správa a rekonstrukce nemovitostí, prodej luxusních automobilů, IT služby či výroba smaltovaných předmětů. Její vrcholový management, který má vyhrazeno strategické řízení a obchodní vedení významných projektů, sídlí na Kypru.
Valenta kromě byznysu vstoupil i do politiky, když byl loni na podzim zvolen senátorem za Uherskohradišťsko.