Zisk britské společnosti Tesco klesl na 110 miliard korun

ČTK ČTK
16. 4. 2014 10:14
Podíl maloobchodní společnosti na britském trhu klesl na desetileté minimum.
Foto: Tesco Stores

Londýn - Největší britské maloobchodní společnosti Tesco v uplynulém finančním roce klesl zisk o šest procent na 3,3 miliardy liber (skoro 110 miliard Kč).

Tesco dál ztrácí podíl na svém klíčovém britském trhu na úkor diskontních prodejen jako Aldi nebo Lidl. Nižší zisk vykázalo druhý rok za sebou, napsal server BBC. Slabší výsledek firma zaznamenala také v České republice.

Výsledek zhruba odpovídá předpokladům analytiků, kteří podle agentury Reuters předpokládali celoroční zisk 3,2 miliardy liber. Je ale nižší než výsledek za předešlý hospodářský rok 2012/2013, kdy Tesco hospodařilo se ziskem 3,45 miliardy liber.

Poslední účetní rok společnosti skončil 22. února. Srovnatelné tržby, které nezahrnují vliv nově otevřených obchodů, v tomto období klesly o 1,4 procenta.

Tržby v britských prodejnách otevřených déle než rok, do kterých není započten prodej pohonných hmot a daň z přidané hodnoty, ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí klesly o tři procenta. Je to největší čtvrtletní pokles za tři roky, co v čele firmy stojí Phil Clarke.

Společnost s bezmála stoletou historií dává pod jeho vedením miliardy na zlepšení služeb a obchodů. Podíl společnosti na britském trhu ale klesl na skoro desetileté minimum, napsala agentura Reuters.

Pokles tržeb i v Česku

V zahraničí klesl skupině obchodní zisk v Asii o 5,6 procenta a v Evropě o 28 procent.

V Česku Tesku klesly tržby ve finančním roce 2013/2014 meziročně o 4,4 procenta. Výši tržeb ani zisku firma neuvedla. Ve finančním roce 2012/2013 firma vykázala podle výroční zprávy ztrátu 1,12 miliardy korun, tržby Teska klesly o necelá tři procenta na 44 miliard korun.

Slabší výsledky zaznamenala i na svých trzích v Polsku, Slovensku, Turecku a v Irsku. Společnost zároveň snížila hodnotu svého evropského majetku o 734 milionů liber.

Tesco je třetím největším řetězcem obchodů na světě. Na český trh firma vstoupila v roce 1996.

 

Právě se děje

Další zprávy