Albert posílí. Interspar a Spar končí, koupí je Ahold

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
Aktualizováno 11. 3. 2014 9:01
Firma Ahold kupuje za pět miliard všechny české obchody firmy Spar, stane se tak tuzemskou jedničkou v prodeji potravin.
Foto: Tomáš Adamec

Zaandam - Nizozemská maloobchodní společnost Ahold se dohodla s rakouskou firmou Spar na koupi jejích obchodů v České republice. Získá jich celkem padesát, z toho 36 hypermarketů Interspar a 14 supermarketů Spar.

Firma se díky akvizici stane s více než 330 obchody jedničkou v maloobchodním prodeji potravin v České republice. Obchod ještě musí schválit místní antimonopolní úřad. Ahold očekává, že transakce bude uzavřená do poloviny roku 2014, až pak se z obchodů Spar stanou prodejny Albert.

Nizozemci za české obchody Sparu, které loni dosáhly na čisté tržby ve výši 12 miliard korun, zaplatí 5,245 miliardy korun, oznámil Ahold.

Podle Miroslava Motejlka ze serveru Motejlek.com se o české obchody Sparu vedle Aholdu zajímal také Agrofert Andreje Babiše.

Spar: nezískali jsme udržitelnou pozici

Česko patří mezi trhy, na kterých chtějí Nizozemci mít vedoucí postavení. "Akvizice firmy Spar v České republice je důležitým strategickým krokem," komentoval akvizici v prohlášení generální ředitel Aholdu Dick Boer.

Člen správní rady zodpovědný za zahraniční operace ve firmě Spar Rudolf Staudinger k prodeji dodal, že strategie rakouské firmy je založena na tom, že se firmě podaří získat na trzích, na kterých působí, udržitelnou pozici. To se však v České republice podle něj ukázalo jako nerealizovatelné. Firma se proto rozhodla dále zaměřit na další trhy jako Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko.

Ahold působí v České republice od roku 1991. V současnosti má v České republice 284 supermarketů a hypermarketů Albert. Po dokončení akvizice by firma měla být s více než 330 obchody jedničkou v maloobchodním prodeji potravin v České republice.

Ahold působí i na Slovensku, loni v listopadu však oznámil, že aktivity v této zemi prodá společnosti Condorum, aby se důsledněji zaměřil na český trh. Transakce má být dokončena v první polovině letošního roku.

Další z řady

Řetězce velkoplošných maloobchodních prodejen, tedy supermarketů, hypermarketů a diskontních prodejen, se v Česku v posledních letech koncentrují do vlastnictví několika zahraničních firem.

Z Česka již odešla řada řetězců, například v roce 2005 rakouský Julius Meinl (prodejny získal nizozemský Ahold), poté francouzský Carrefour a německá Edeka (obchody získalo britské Tesco), v roce 2007 belgická Delvita a o rok později Plus Discount (prodejny převzala německá Rewe, která provozuje řetězce Billa a Penny Market).

 

Právě se děje

Další zprávy