Zaplatí Francie potomkům Louise Renaulta? Po 66 letech

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
13. 5. 2011 8:47
Vyvlastnění proběhlo bez řádného soudu
Renault Laguna patří k úspěšným modelům slavné značky.
Renault Laguna patří k úspěšným modelům slavné značky. | Foto: Renault

Paříž  - Šestašedesát let poté, co francouzská vláda na konci druhé světové války znárodnila automobilku, která patřila rodině Louise Renaulta, požadují její potomci odškodnění.

Informovala o tom agentura Reuters. Francie automobilku zestátnila v roce 1945 krátce poté, co Louis Renault zemřel bez soudu ve vězení, kde byl kvůli obvinění z kolaborace s nacisty. Louis založil firmu v roce 1898 společně se svými bratry.

Jak informovala agentura, skupina sedmi potomků se minulý týden kvůli odškodnému obrátila na pařížský soud. Požádala o jmenování odborníků, kteří by měli během čtyř měsíců stanovit výši odškodného.

Znárodnění bylo neobvyklé

"Je to jedinečný případ, protože je to jediné zestátnění, které se odehrálo bez úředního rozhodnutí a bez odškodného," řekl agentuře Reuters právní zástupce potomků Thierry Levy. "Se žádnou jinou firmou se tak nezacházelo, dokonce ani s firmami, jejichž šéfové byli u soudu shledáni vinnými z kolaborace," dodal.

První pokus o získání odškodného učinili potomci Louise Renaulta již v roce 1959. Tehdy však byla jejich žádost odmítnuta. Levy uvedl, že loňská právní reforma přinesla jeho klientům naději, že tento druhý pokus bude úspěšný.

Francie v automobilce stále vlastní 15procentní podíl.

Společnost Renault loni hospodařila s čistým ziskem 3,42 miliardy eur (83 miliard Kč) . Naopak v roce 2009 byla ve ztrátě 3,13 miliardy eur.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy