Úpadek Japan Airlines pokračuje. Akcie klesly o 45 %

Petr Jemelka Petr Jemelka, jem
12. 1. 2010 14:10
Obchodníci se snaží na poslední chvíli snaží zbavit akcií krachujícího leteckého přepravce Japan Airlines.
Foto: Reuters

Tokio - Akcie japonských národních aerolinek Japan Airlines (JAL) klesly o 45 % na své historické minimum. Jedna akcie se nyní prodává za 37 jenů (zhruba 7,2 koruny).

Propad na akciovém trhu přišel přesto, že American Airlines patřící do aliance leteckých přepravců oneworld zvýšili svou nabídku na odkoupení z původní miliardy na 1,3 miliardy dolarů. Informoval o tom server BBC.

Nad leteckou společností JAL se tak stále vznáší hrozba řízeného bankrotu. Jako nejpravděpodobnější řešení se podle japonských médii jeví stáhnutí všech akcií JAL. Proto se jich na akciovém trhu všichni zbavovali a došlo k rekordnímu propadu.

Na druhou stranu se vedení leteckého přepravce podařilo uzavřít dohodu se současnými a bývalými zaměstnanci na seškrtání důchodového fondu, jehož deficit nyní dosahuje 3,6 miliard dolarů. Právě tyto škrty si japonská vláda klade jako podmínku pro případnou státní pomoc.

Japonský ministr financí Naoto Kan se již nechal slyšet, že Japan Airlines mají i nadále podporu japonské vlády. "Vláda už společnosti Japan Airlines vyjádřila prostřednictvím pěti ministrů současného kabinetu podporu. Nevím, zda to bude stačit, pokud budeme muset ukázat další podporu, v případě potřeby to učiníme," ujistil ministr.

O vstup do japonských aerolinek mají zájem rovněž Delta airlines, které jsou součástí letecké aliance Sky team, jehož členem jsou také České aerolinie. Zdá se tedy, že se o prostor na japonském nebi povede ještě tvrdý konkurenční boj. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 1 hodinou

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy