Trh cení Twitter na 7,7 miliardy dolarů, ukázala aukce

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
5. 3. 2011 21:08
Odhadovaná hodnota akcií komunikační sociální sítě poskočila o 100 procent
Foto: Reuters

San Francisco - Nedávná aukce akciových podílů v síti Twitter naznačuje, že investoři si celý podnik cení na zhruba 7,7 miliardy dolarů (asi 134 miliard Kč). To je asi dvakrát tolik, než kolik naznačovala předchozí aukce části akcií na konci loňského roku. Podle cen, které investoři platili v prosinci, totiž vycházela cena této mikroblogové sítě asi na 3,7 miliardy USD.

Akcie Twitteru se neobchodují na veřejných trzích, k dostání jsou pouze na takzvaných trzích sekundárních. Tam si mění akciové podíly v neveřejně obchodovaných firmách bohatí jednotlivci a instituce, často za asistence investičních bank. O vstupu Twitteru na veřejné trhy se už v poslední době sice začalo hovořit, firma ale žádné konkrétní plány zatím nemá.

Aukci akcií Twitteru nedávno pořádala burza Sharespost, což je místo, kde se vyměňují akcie právě takových soukromých firem, jakou je Twitter. Sharespost uvedl, že v této aukci investoři platili za jednu akcii Twitteru v průměru 34,50 USD.

Hodnota internetových firem, které jsou v soukromých rukou a neobchodují se na veřejných trzích, v posledních měsících výrazně roste. Investoři je kupují v naději, že tyto podniky mají potenciál k tomu, aby se z nich staly tak úspěšné firmy, jako je třeba Google.

Příběh Edisona 21.století: Věčně nakousnuté jablko Stevena Jobse

Jedna z investičních firem například před pár dny koupila 2,5 milionu akcií společenské sítě Facebook. Podle ceny, kterou podle zveřejněných zpráv tato firma zaplatila, vychází hodnota celého Facebooku na zhruba 65 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu Kč). To je asi o 30 procent víc, než jaká cena vycházela v lednové aukci podílů.

Aukce podílů v Twitteru, o kterou byl podle burzy Sharespost větší zájem, než kolik akcií se nabízelo k prodeji, zahrnovala asi 35 tisíc prioritních akcií třídy B. V prosinci, kdy cena Twitteru ještě vycházela na zhruba 3,7 miliardy dolarů, se prodávaly akcie za 200 milionů dolarů. Mezi hlavními zájemci tehdy byla společnost rozvojového kapitálu Kleiner Perkins Caufield & Buyers.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy