Bratislava - Tendr na modrnizaci letiště Sliač vyhrála na Slovensku ostravská firma VAE Controls ze stejnojmenné skupiny, kde je generálním ředitelem bývalý český premiér Mirek Topolánek.
Informaci zveřejnil deník Pravda, který také uvedl cenu, za kterou firma zakázku získala,. Bylo to 4,897 milionu eur (127 milionů korun). VAE Controls zvítězilo v soutěži poté, co z ní slovenské ministerstvo obrany vyřadilo čtyři společnosti. Neúspěšné firmy se brání a tvrdí, že z tendru byly vyloučeny neoprávněně.
Letiště Sliač na středním Slovensku slouží nejen pro potřeby armády, nabízí služby také civilním leteckým společnostem. V současnosti ale neprovozuje žádnou pravidelnou linku. Armáda v minulosti spustila rozsáhlou rekonstrukci letiště zahrnující také opravu vzletové a přistávací dráhy, přičemž projekt finančně podporuje Severoatlantická aliance.
Tendr na výstavbu skladu pohonných hmot a maziv ministerstvo obrany zahájilo na začátku roku, rozhodujícím kritériem byla cena. Úřad v soutěži podle Pravdy oslovil vícero společností, z nichž osm podalo cenovou nabídku. "Zatímco nejnižší začínala u ceny 4,079 milionu eur, vítězná nabídka od firmy Vae Controls se vyšplhala až na 4,897 milionu eur. (...) Firma uspěla poté, co šestičlenná výběrová komise ministerstva obrany čtyři společnosti ze soutěže vyloučila. Údajně pro nesplnění podmínek účasti," tvrdí deník.
Tendr prověřovala i Radičová
Průběhem tendru se podle tiskového odboru úřadu vlády zabývala i premiérka Iveta Radičová, která po odvolání Galka převzala vedení ministerstva obrany; detaily o prověrce ale nejsou známé.
Pravda napsala, že práce na výstavbě skladu pohonných hmot a maziv na letišti mezitím začaly. Celý projekt má být dokončen do října příštího roku.
Spolumajitel VAE Controls Group Leo Matloch tvrdil, že český expremiér se v zakázce pro slovenské ministerstvo obrany neangažoval. "Pán Topolánek se nikdy neangažoval v této zakázce, nikdy se s nikým ze zúčastněných stran nesetkal, nejednal ani netelefonoval," řekl Pravdě Matloch. Vyřazení konkurence z tendru označil za běžné.
Pravda připomněla také další kontroverzní nákupy na ministerstvu obrany pod vedením Galka, který přišel o funkci kvůli aféře s odposlechy novinářů vojenskou tajnou službou. Mezi sledovanými byli i redaktoři Pravdy. Galko podle listu v listopadu podepsal smlouvu na nákup tři vojenských sanitek bez vypsání soutěže a předtím zrušil smlouvu umožňující nákup 287 nákladních vozů, kterou uzavřel dva týdny po pádu slovenské vlády.