Světová dvojka na trhu s pivem hlásí zisk 1,92 miliard

hp
19. 11. 2009 10:00
Společnosti SABMiller se zvýšil v pololetí zisk přibližně o tři procenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: prazdroj.cz

Londýn - Pijáci piva na svůj oblíbený mok nedají dopustit bez ohledu na krizi. Druhá největší pivovarská společnost na světě SABMiller oznámila, že jí za první polovinu roku stouply zisky.

Společnosti, která vlastní mimo jiné český Plzeňský Prazdroj, se meziročně zvýšil nezdaněný zisk o tři procenta na 1,92 miliardy dolarů. Takový kladný výsledek neočekávali ani analytici.

"V jedné z nejtvrdších ekonomických situací za celá desetiletí jsme i nadále získávali podíly na řadě trhů," okomentoval pololetní výsledky generální ředitel společnosti SABMiller Graham Mackay.

Do konce března 2010 firma očekává, že její zisk ještě poroste. Vliv by na to měl mít pokles cen vstupů a také vývoj směnných kurzů. "Finanční pozice skupiny zůstává silná a jsme připraveni využít budoucího zlepšení situace na trhu," oznámilo vedení firmy.

Tržby společnosti SABMiller ovšem poklesly o 6 procent na 13,36 miliardy dolarů s tím, že se celkový objem prodaného piva společnosti, pod níž spadají kromě Plzeňského Prazdroje například pivovarské firmy Miller Lite, Peroni či Castle, snížil po celém světě o jedno procento.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy