Pivovary se budou soudit kvůli vyšším daním z piva

jem
29. 10. 2009 16:53
Pivovary podaly stížnost k Ústavnímu soudu, nelíbí se jim zvýšení spotřební daně za pivo.
Foto: Královéhradecký kraj

Praha - Zvýšení spotřební daně, které by mělo zvýšit příjmy státní pokladny a zároveň ceny piva, pobouřilo Český svaz pivovarů a sladoven. Podle jeho místopředsedy Jiřího Fuseka je svaz připraven podat stížnost k Ústavnímu soudu.

Kvůli již dopředu uzavřeným smlouvám pivovary nemohou nečekané zvýšení daně zohlednit v prodejních cenách pro obchodní řetězce a tíhu vyšší daně tak ponesou samy. To může být především pro malé pivovary velký problém.

Spotřební daň se má v rámci tzv. Janotova úsporného balíčku od ledna zvýšit o 50 haléřů za půllitr piva. S tím ale pivovary nesouhlasí a pokud nepomůže jednání s ministrem financí Eduardem Janotou ani stížnost u Ústavního soudu, jsou připraveni stěžovat si v Bruselu.

Spotřební daň za jeden hektolitr piva bude podle propočtů svazu pivovarů a sladoven vyšší o 42 %, tedy na místo stávajících 240 korun bude daň činit 340 korun. Vláda navíc plánuje plošné zvýšení DPH, což může cenu piva rovněž ovlivnit. 

"Pokud nedopadnou naše jednání s ministerstvem financí tak, abychom pomohli celému pivovarskému průmyslu, tak připravujeme zásadní právní kroky. Po nabytí zákona k 1. lednu připravujeme všechny právní stížnosti na zablokování tohoto zákona. Pokud neuspějeme v ČR, tak se připravujeme do Bruselu," prohlásil podle serveru iDnes Jiří Fusek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy