Střední Evropa se z krize vzpamatuje jenom velmi pomalu

mah
19. 5. 2009 7:20
Ekonomiky trápí odliv zahraničního kapitálu. Současné systémy podpory jsou navíc nedostatečné.
Řada politiků a bankéřů ze střední a východní Evropy na výročním zasedání EBRD v Londýně vyzvala evropské instituce k větší podpoře tohoto regionu.
Řada politiků a bankéřů ze střední a východní Evropy na výročním zasedání EBRD v Londýně vyzvala evropské instituce k větší podpoře tohoto regionu. | Foto: Reuters

Londýn - Běh na dlouhou trať. Tak by se dal parafrázovat vzkaz Evropské banky pro obnovu a rozvoj směrem k ekonomikám ve střední a východní Evropě. Jejich oživení totiž nebude rychlé.

Důvodem je soustavný odliv zahraničního kapitálu. To finanční krizi nejvíce prohlubuje na Ukrajině a v Lotyšsku. Prudký hospodářský pokles v těchto zemích si vyžádal i změnu rozpočtových podmínek, s nimiž je spojena pomoc ze strany Mezinárodního měnového fondu.

Lotyšsko již získalo pomoc ve výši 7,5 miliardy eur. Náměstek předsedkyně lotyšské vlády Hryhorij Nemyrja  uvedl, že země bude muset požádat o další hotovost. Ukrajině MMF přislíbil půjčku 16,4 miliardy dolarů. V současnosti se ještě jedná o poskytnutí dodatečného úvěru.

K obratu k lepšímu je tak podle Evropské banky pro obnovu a rozvoj třeba omezit dopady odlivu kapitálu na bankovní sektor. O to se musí snažit především jednotlivé vlády a mezinárodní finanční instituce, které v regionu střední a východní Evropy působí.

"Určitý čistý odliv kapitálu je pravděpodobně nevyhnutelný, protože se region přizpůsobuje přesnějšímu hodnocení rizik," uvedl v rozhovoru pro televizi Reuters hlavní ekonom EBRD Erick Berglof.

Příznaky stabilizace přicházejí ze srdce Evropy

Berglof rovněž upozornil na potřebu rozlišování jednotlivých zemí v regionu střední a východní Evropy. Hospodářský vývoj v některých zemích regionu totiž vykazuje určité známky stabilizace. To se týká například České republiky a Maďarska.

"Jsou to velmi špatná čísla, ale vidíme, že tyto údaje již nejsou tak dramatické. Je tu určitá stabilizace a naděje na obrat," dodal Berglof.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj hodlá v letošním roce v rámci boje s hospodářskou krizí investovat rekordních sedm miliard eur. Peníze budou směřovat například do infrastruktury, energetiky či finančních projektů.

 


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy