Střední Evropa se z krize vzpamatuje jenom velmi pomalu

mah
19. 5. 2009 7:20
Ekonomiky trápí odliv zahraničního kapitálu. Současné systémy podpory jsou navíc nedostatečné.
Řada politiků a bankéřů ze střední a východní Evropy na výročním zasedání EBRD v Londýně vyzvala evropské instituce k větší podpoře tohoto regionu.
Řada politiků a bankéřů ze střední a východní Evropy na výročním zasedání EBRD v Londýně vyzvala evropské instituce k větší podpoře tohoto regionu. | Foto: Reuters

Londýn - Běh na dlouhou trať. Tak by se dal parafrázovat vzkaz Evropské banky pro obnovu a rozvoj směrem k ekonomikám ve střední a východní Evropě. Jejich oživení totiž nebude rychlé.

Důvodem je soustavný odliv zahraničního kapitálu. To finanční krizi nejvíce prohlubuje na Ukrajině a v Lotyšsku. Prudký hospodářský pokles v těchto zemích si vyžádal i změnu rozpočtových podmínek, s nimiž je spojena pomoc ze strany Mezinárodního měnového fondu.

Lotyšsko již získalo pomoc ve výši 7,5 miliardy eur. Náměstek předsedkyně lotyšské vlády Hryhorij Nemyrja  uvedl, že země bude muset požádat o další hotovost. Ukrajině MMF přislíbil půjčku 16,4 miliardy dolarů. V současnosti se ještě jedná o poskytnutí dodatečného úvěru.

K obratu k lepšímu je tak podle Evropské banky pro obnovu a rozvoj třeba omezit dopady odlivu kapitálu na bankovní sektor. O to se musí snažit především jednotlivé vlády a mezinárodní finanční instituce, které v regionu střední a východní Evropy působí.

"Určitý čistý odliv kapitálu je pravděpodobně nevyhnutelný, protože se region přizpůsobuje přesnějšímu hodnocení rizik," uvedl v rozhovoru pro televizi Reuters hlavní ekonom EBRD Erick Berglof.

Příznaky stabilizace přicházejí ze srdce Evropy

Berglof rovněž upozornil na potřebu rozlišování jednotlivých zemí v regionu střední a východní Evropy. Hospodářský vývoj v některých zemích regionu totiž vykazuje určité známky stabilizace. To se týká například České republiky a Maďarska.

"Jsou to velmi špatná čísla, ale vidíme, že tyto údaje již nejsou tak dramatické. Je tu určitá stabilizace a naděje na obrat," dodal Berglof.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj hodlá v letošním roce v rámci boje s hospodářskou krizí investovat rekordních sedm miliard eur. Peníze budou směřovat například do infrastruktury, energetiky či finančních projektů.

 


 

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy