Slovensko má vyhráno. Přijetí eura posvětila EU

Redakce EKO
20. 6. 2008 10:20
Slovensko je čtvrtou novou členskou zemí v eurozóně

Brusel - Slováci si mnou ruce. Přijetí eura po včerejším schválení ze strany členských států Evropské unie nic nebrání.

Na otázku, zda unijní představitelé souhlasí se zavedením eura na Slovensku s platností od 1. ledna 2009 odpověděli všichni kladně.

Slovákům tak chybí už jen konečný, ale pouze formální verdikt ministrů financí, aby mohli od 1. ledna vyměnit své koruny za eura. Po Slovinsku, Maltě a Kypru se tak Slovensko stane čtvrtou zemí mezi novými členskými státy, která vstoupí do eurozóny.

Směnný kurz má být stanoven na červencovém summitu v belgické metropoli. Počítá se však s tím, že bude obdobný jako centrální parita koruny, která nyní činí 30,126 SKK/EUR.

Na zavedení nové měny se připravují i banky. Komerční banky a Národní banka Slovenska (NBS) se minulý týden dohodly, že budou kvůli přechodu na euro otevřené už 1. ledna 2009.

Občané si tak budou moci vyměnit koruny za eura i v první den roku, které je státním svátkem. Stejně tak budou banky otevřené i 6. ledna, kdy je svátek Tří králů.

Slovenskými korunami budou moci Slováci platit ještě do 16. ledna 2009. Jde o tzv. duální oběh. Když bude občan platit korunami, nazpět už dostane euro.

V souvislostech:

 

Právě se děje

před 54 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy