Skandál na Slovensku: Ministr zřejmě pomohl spekulantům

Redakce EKO
18. 6. 2008 23:35
Jde o spekulanty s přechodem na euro
Slovenský ministr financí Ján Počiatek drží slovenské euro
Slovenský ministr financí Ján Počiatek drží slovenské euro | Foto: Reuters

Bratislava - Slovenský ministr financí Ján Počiatek a guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko čelí podezření, že "pustili" důvěrné informace o změně středového kruzu slovenské koruny vůči evropské měně. Významně tak pomohli spekulantům.

Slovenský tisk tvrdí, že před úpravou parity slovenské měny proběhly podezřelé operace.

Ministr Počiatek se v květnu setkal se špičkami finanční skupiny J&T v monackém přístavu. A právě J&T měla na nedávném posílení kurzu koruny k euru vydělat spolu se skupinou Istrokapital.

Počiatek nyní čelí kritice od premiéra Fica. Ministrovo chování označil za neetické a nemorální a "udělil" mu za něj žlutou kartu.

Centrální parita stanovuje hranici, kolem které se může pohybovat kurz měny v rozmezí 15 procent směrem nahoru i dolů. Centrální parita byla 28. května na úrovni 35,442 slovenské koruny za euro. Po výrazném posílení koruny požádalo Slovensko ECB o změnu parity. Ve večerních hodinách ten samý den se ale změnila na 30,126 koruny za euro.

Údajný únik informací nyní vyšetřuje slovenská centrální banka. Guvernér Šramko totiž připustil, že v den stanovení nové parity proběhly transakce v nezvyklé výši přesahující miliardu dolarů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy