Schváleno. Dell převezmou investoři v čele se zakladatelem

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2013 17:52
Akcionáři amerického výrobce počítačů schválili nabídku na převzetí podniku
Michael Dell na fotografii z roku 2006.
Michael Dell na fotografii z roku 2006. | Foto: Reuters

Round Rock - Akcionáři amerického výrobce počítačů Dell schválili nabídku na převzetí podniku, kterou jim předložila skupina investorů pod vedením zakladatele firmy Michaela Della. Vyplývá to podle firmy z předběžných výsledků hlasování. Skupina za Dell nabídla téměř 25 miliard dolarů (485 miliard korun) a po dokončení transakce hodlá firmu stáhnout z akciového trhu.

Dell v posledních letech zaostává za konkurencí a podle analytiků potřebuje razantní restrukturalizaci. Schválení převzetí na dnešní mimořádné valné hromadě se očekávalo, neboť hlavní odpůrce transakce, investor Carl Icahn, už začátkem týdne oznámil, že se už nebude snažit prodej zablokovat. Hlasování o návrhu na převzetí bylo předtím třikrát odloženo.

Icahn, podle kterého nabídka podnik podhodnocuje, vlastní ve společnosti Dell téměř devítiprocentní podíl. Je tak druhým největším akcionářem po zakladateli firmy, který kontroluje 16procentní podíl. V důsledku Icahnova tlaku je konečná nabídka zhruba o půl miliardy dolarů vyšší, než činil původní návrh, upozorňuje agentura DPA.

Hotovo za čtvrt hodiny

"Výsledek hlasování mě potěšil a dodal mi energii k dalšímu úsilí o rozvoj Dellu," řekl Michael Dell, který je generální ředitelem i předsedou správní rady podniku. Dell v rámci nabídky na převzetí spojil své síly s investiční společností Silver Lake Partners. Skupina zaplatí za každou akcii Dellu 13,75 dolaru. Akcionáři navíc obdrží mimořádnou dividendu 0,13 dolaru na akcii.

Mimořádná valná hromada trvala pouhých 15 minut a dostavila se na ni zhruba stovka lidí. Po oznámení výsledků hlasování zazněl mírný potlesk, píše agentura AP. Předpokládá se, že transakce bude dokončena během dvou měsíců.

Dell uvedl svou firmu na veřejný trh v roce 1988, kdy měla hodnotu zhruba 85 milionů dolarů. Dell trhu osobních počítačů kraloval zejména na vrcholu internetového boomu kolem roku 2000, kdy jeho hodnota překračovala 100 miliard dolarů. V roce 2006 jej z první příčky sesadila jiná americká společnost Hewlett-Packard.

Třetí na světě, ale podíl klesá

V současnosti je Dell třetím největším výrobcem počítačů na světě, podíl na trhu ale dál ztrácí. Stažení akcií z trhu má umožnit restrukturalizaci podniku bez toho, aby trh tlačil na rychlé výsledky. Cílem restrukturalizace je změnit hlavní zaměření firmy z výroby počítačů na výnosnější poskytování služeb pro podnikovou klientelu.

Podle některých analytiků je ale možná příliš pozdě, protože velkou část firemního trhu již kontrolují konkurenti Hewlett Packard a IBM. Vzhledem k očekávání, že trh s osobními počítači bude pokračovat v poklesu, nicméně Dell nemá příliš na výběr.

Analytici ze společnosti CLSA předpokládají, že celosvětový prodej počítačů se letos sníží o sedm procent a napřesrok klesne o dalších 4,5 procenta. Prodej počítačů se dostal pod tlak kvůli přechodu spotřebitelů k různým mobilním zařízením, jako jsou tablety a chytré telefony.

 

Právě se děje

Další zprávy