První tři tramvaje pro Obamu dorazily. Jsou z Česka

jem
17. 12. 2009 8:50
Tramvaje společnosti Inekon budou jezdit již ve třetím americkém městě

Washington - Ulicemi amerického hlavního města se budou prohánět české tramvaje vyrobené ostravskou společností Inekon. V úterý tam dorazily první tři vozy po dlouhé cestě přes oceán.

Po Seattlu, Portlandu a Tacomě se tak Washington stane již čtvrtým americkým městem, ve kterém budou lidé cestovat v českých vagónech.

Tramvaje třetí generace si prý Američané zvolili mimo jiné kvůli jejich schopnosti ohýbat se v zatáčkách. Dík referencím amerického hlavního města nyní dostává ostravský výrobce zakázky z dalších měst v USA i mimo ně.

"V současnosti jednáme o dodávkách dalších vozů do Ameriky," uvedl generální ředitel Inekon Group Josef Hušek.

Doprava trvala přes měsíc

"Vozy pro Washingtonu byly na žádost zadavatele uskladněny na dva roky v depu Dopravního podniku Ostrava. Teprve letos mohl Inekon zahájit přípravy jejich transportu do USA," řekl mluvčí společnosti Michal Dolana.

Tři bezmála 30 tun těžké a 20 metrů dlouhé nízkopodlažní kolosy byly naloženy na speciální trajlery, které je dopravily do přístavu v německém Hamburku. Odtamtud se 21. listopadu vydaly na dlouhou plavbu přes oceán, zabalené do speciálního vaku kvůli slané mořské vodě.

Do přístavu Baltimore na východním pobřeží USA dopluly po čtrnácti dnech, poté byly znovu naloženy na trajlery a po souši přepraveny do Washingtonu. Na místo tedy tramvaje dorazily téměř po měsíci.

Další dva roky budou nové tramvaje čekat v depu, než pro ně ve Washingtonu tamní dopravní podnik postaví koleje. První linka sice bude dlouhá pouze zhruba tři kilometry, ale povede administrativní částí, kde sídlí mimo jiné třetí největší americké ministerstvo - pro vnitřní bezpečnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy