Prezident Světové banky končí. Nahradí ho Clintonová?

Tereza Holanová Tereza Holanová
15. 2. 2012 17:30
Současný prezident Světové banky Robert B. Zoellick v červnu končí ve funkci
Foto: Reuters

Washington - Současný prezident Světové banky Robert B. Zoellick v červnu ve své funkci skončí a znovu se o post šéfa ucházet nebude. Světová banka o tom ve středu informovala na svém webu.

"Je pro mne čest, že jsem mohl vést instituci světové úrovně a spolupracovat s tolika talentovanými a výjimečnými lidmi," komentoval dosluhující prezident.

Za hlavní úkol, které během svého funkčního období zvládl, považuje podporu rozvojových ekonomik, jimž banka asistovala při překonávání celosvětového poklesu. Zároveň podle něj došlo k rozšíření podpory zemí třetího světa.

Možný náhradník? Clintonová

Robert B. Zoellick strávil ve vedení Světové banky pět let. V tomto období se musela banka vyrovnat s následky světové ekonomické krize, během níž poskytla rozvojovým zemím pomoc přesahující 247 miliard dolarů.

Tato částka posloužila na rozvoj podnikání, infrastruktury, zemědělství, vzdělání a zdravotní péče, stejně tak na ochranu životního prostředí.

Kdo se stane následníkem Zoellicka, zatím není známé. S nejvyšší pravděpodobností se však bude jednat o odborníka z USA. Zatímco Evropané stojí v čele Mezinárodního měnového fondu, Američané tradičně obsazují prezidentské pozice ve Světové bance.

Podle agentury Reuters je možné, že jej vystřídá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nebo někdejší ekonomický poradce prezidenta Larry Summers.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy