Krize může být vážnější než v roce 2008, varují bankéři

ČTK ČTK
18. 1. 2012 9:45
Světová banka zhoršila své letošní prognózy pro EU i rozvojové země
Foto: Reuters

Washington - Světová banka varuje před možným prudkým zpomalením globálního ekonomického růstu v letošním roce a naléhá na rozvojové země, aby se připravily na šoky, které mohou být vážnější než v době krize v roce 2008.

Rovněž snížila odhady růstu rozvojových i rozvinutých zemí a v eurozóně očekává pokles ekonomiky.

V případě rozvojových zemí Světová banka pro letošek zhoršila svoji prognózu ekonomického růstu na 5,4 procenta z dosavadních 6,2 procenta a u rozvinutých zemí na 1,4 procenta z 2,7 procenta.

U 17 zemí eurozóny však Světová banka očekává pokles ekonomiky o 0,3 procenta, doposud její odhad počítal s růstem o 1,8 procenta. Pro USA banka snížila výhled na 2,2 procenta z 2,9 procenta.

Příčiny zpomalení

Globální růst poškodí hlavně recese v Evropě a zpomalení v Indii, Brazílii a dalších rozvinutých zemích. Podmínky se mohou dále zhoršit, pokud se najdou další evropské země, které nebudou schopné si obstarat peníze na finančních trzích.

"Globální ekonomika vstupuje do nové fáze nejistoty a nebezpečí," varoval hlavní ekonom banky Justin Yifu Lin. Považuje rovněž za reálné opakování situace ze září 2008.

Lin varoval, že mnoho vlád je nyní ve slabší pozici než v době globální krize v roce 2008, a bude tak pro ně horší odpovědět na krizi. Dluhy a rozpočtové deficity zemí jsou nyní převážně vyšší. "V případě velké krize, nebude žádná země ušetřena a pokles bude pravděpodobně delší a hlubší než ten minulý," dodal.

"Je velmi pravděpodobné, že většina evropských zemí včetně Německa vstoupila ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku do recese," dodal ředitel pro rozvojové projekty Světové banky Hans Timmer.

Investoři již snížili své investice do rozvojových zemí. Ve druhé polovině loňského roku klesly v meziročním srovnání o 45 procent, napsaly agentury AP a Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy