Kohout: Buď se stát uskromní, nebo přijde kolaps Evropy

Tereza Holanová Tereza Holanová
19. 1. 2012 14:00
Rozhovor s ekonomem Pavlem Kohoutem: Co čeká eurozónu a jak se krize projeví v Česku

Online rozhovor - Ekonom Pavel Kohout nepředpokládá, že by eurozóna v nejbližší době zkrachovala. Podle jeho názoru mají měnové unie schopnost přežít desítky let.

"Euro vydrží vše, i odchod Řecka. Jeho likvidace je za prvé politicky nepředstavitelná, za druhé by vedla ke strašnému chaosu a byla by třeskutě drahá," řekl ředitel společnosti Partners v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz. Pravděpodobnost, že Evropská centrální banka začne dopovat ekonomiku mnohem většími částkami, než dělá doposud, je podle něj vysoká.

Kohout přesto nevidí ekonomickou budoucnost Evropy optimisticky, a to především za předpokladu, že se Evropané odmítnou uskromnit.

"Francouzi odcházejí do penze v necelých šedesáti letech. Zároveň jejich doba života je dosti dlouhá díky dobrému a drahému zdravotnictví. Stát vydává na sociální účely přes 28 procent HDP. To je neudržitelný luxus. Platí to nejen pro Francii, ale pro větší části EU. Je nutné se buď uskrovnit co do komfortu sociálního státu, anebo se smířit s tím, že následující generace bude čelit absolutnímu zhroucení ekonomiky," varuje Kohout.

Přečtěte si všechny jeho odpovědi na otázky čtenářů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy