Obviněný manažer Goldman Sachs se vzdal FBI

ČTK ČTK
26. 10. 2011 22:51
Rajan Gupta obvinění ze znežívání neveřejných informací odmítá
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Bývalý vysoký manažer americké investiční banky Goldman Sachs Rajan Gupta se vzdal agentům Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI) a vzápětí stanul před soudem.

Dvaašedesátiletý Gupta byl na jaře obviněn v případu masivního zneužívání neveřejných informací v hedgeovém fondu Galleon. Obvinění ale před soudem odmítl a vzápětí byl propuštěn na kauci deset milionů dolarů (asi 179 milionů Kč).

Podle obžaloby vynášel z banky důležité informace, o kterých ostatní investoři nevěděli, a pomohl tak vydělat lidem z Galleonu. Obviněn byl z šesti trestných činů.

Americká komise pro cenné papíry (SEC) proti Guptovi vznesla obvinění už v březnu. Komise tehdy uvedla, že v době, kdy vrcholila globální finanční krize, od Gupty získával privilegované informace miliardář a zakladatel Galleonu Raj Rajaratnam. Ten se stal ústřední postavou celého vyšetřování a nedávno byl odsouzen k 11 letům vězení.

Guptovi právníci na obvinění klienta odpověděli protiútokem. Burzovní komisi obvinili, že otevřela vadný případ, který z velké části vychází jen z domněnek a nedostatku důkazů.

Gupta, který se narodil v Indii a má diplom z Harvardovy univerzity, byl v minulosti členem správní rady několika věhlasných společností, například Procter & Gamble nebo American Airlines. AP rovněž připomíná, že Gupta byl i hostem na první státní večeři prezidenta Baracka Obamy.

Usvědčily ho mimo jiné odposlechy telefonních hovorů, které vedl s Rajaratnamem a v nichž se o nezákonných transakcích hovořilo. Takzvaný insider trading, jak se obchodování na základě neveřejných informací v branži říká, patří v civilizovaných zemích k nejzávažnějším zločinům. Umožňuje totiž obohacovat se na tom, že ostatní investoři nemají k takovým informacím přístup, a nemohou je tedy vzít v úvahu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy