Obama v Číně bojoval za dolar. Odpovědí mu bylo mlčení

Zdeněk John
17. 11. 2009 14:35
Čína po příchodu krize zastavila zhodnocování své měny, působí tak potíže americkým výrobcům.
Obama na letišti v Tokiu. Před cestou vyloučil, že by jako první úřadující prezident USA navštívil Hirošimu a Nagasaki. Prý to má ale v úmyslu někdy v budoucnu.
Obama na letišti v Tokiu. Před cestou vyloučil, že by jako první úřadující prezident USA navštívil Hirošimu a Nagasaki. Prý to má ale v úmyslu někdy v budoucnu. | Foto: Reuters

Peking - Prezident Barack Obama se snaží využít hlavní část své asijské cesty, aby pomohl americkému dolaru.

V Číně dnes vyzval místní představitele, aby umožnili zhodnocení své domácí měny. Čínský prezident Chu Ťin-tchao však na jeho výzvy nějak nereagoval.

Čínu nutí k revalvaci jüanu nejen Obama, ale prakticky všechny respektované instituce. Například se stejnou výzvou, s jakou do Pekingu přijal americký prezident, se na Čínu obrátil šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.

Umělé udržování nízkého kurzu čínské měny dostává do potíží americké výrobce, protože zvýhodňuje na jejich úkor čínské exportéry. Spojené státy se již řadu let v obchodu s Čínou potýkají s rekordními deficity.

Chu místo přímé odpovědi na zmíněné výzvy pouze opakoval, že je třeba protekcionismu ve světovém obchodu. Aentura Reuters píše, že tím připomněl nová cla na dovoz čínských pneumatik a dalšího zboží do USA.

Čína od léta 2005 umožňovala postupné zhodnocování kurzu, takže jüan za tři roky posílil o 21 procent. Loni v červenci však vláda kvůli finanční krizi a globální ekonomické recesi zhodnocování zastavila a drží kurz pevně na 6,83 CNY za dolar, aby pomohla domácím vývozcům lépe se vyrovnat s útlumem.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 45 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy