Čína popravila devět účastníků ujgurských nepokojů

jem
9. 11. 2009 14:14
Muži, kteří byli popraveni, byli odsouzeni za vraždy.
Scéna z Urumči.
Scéna z Urumči. | Foto: Reuters

Xinjiang - Čínská exekutiva nechala popravit devět mužů, kteří byli zatčeni při červencových nepokojích v oblasti Sin-ťiang. O devíti popravách podle agentury AFP informovala čínská státní média.

V autonomní oblasti Sin-ťiang došlo v červenci ke střetům etnické menšiny Ujgurů s dominantní skupinou etnických Číňanů - Chanů. Při nepokojích bylo zavražděno přes dvě stě lidí a na 1700 jich bylo zraněno.

Nepokoje v severozápadní Číně vypukly 5. července. Původní obyvatelé oblasti, Ujgurové, vyšli do ulic a začali napadat etnické Číňany, kteří si o dva dny později začali Ujgurům mstít. Jednalo se o nejhorší a nejkrvavější střet etnických skupin v Číně za poslední několik desítek let.

Celkem bylo k smrti odsouzeno dvanáct zatčených. Zbylí tři čekají na nejvyšší trest ve vězení.. Zatčeno bylo několik set lidí.

"Poprava byla vykonána, poté co případ prověřil nejvyšší soud a verdikt potvrdil," řekl pro agenturu AFP tiskový mluvčí vedení Xinjiangu Hou Hanmin. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy