Čína popravila devět účastníků ujgurských nepokojů

jem
9. 11. 2009 14:14
Muži, kteří byli popraveni, byli odsouzeni za vraždy.
Scéna z Urumči.
Scéna z Urumči. | Foto: Reuters

Xinjiang - Čínská exekutiva nechala popravit devět mužů, kteří byli zatčeni při červencových nepokojích v oblasti Sin-ťiang. O devíti popravách podle agentury AFP informovala čínská státní média.

V autonomní oblasti Sin-ťiang došlo v červenci ke střetům etnické menšiny Ujgurů s dominantní skupinou etnických Číňanů - Chanů. Při nepokojích bylo zavražděno přes dvě stě lidí a na 1700 jich bylo zraněno.

Nepokoje v severozápadní Číně vypukly 5. července. Původní obyvatelé oblasti, Ujgurové, vyšli do ulic a začali napadat etnické Číňany, kteří si o dva dny později začali Ujgurům mstít. Jednalo se o nejhorší a nejkrvavější střet etnických skupin v Číně za poslední několik desítek let.

Celkem bylo k smrti odsouzeno dvanáct zatčených. Zbylí tři čekají na nejvyšší trest ve vězení.. Zatčeno bylo několik set lidí.

"Poprava byla vykonána, poté co případ prověřil nejvyšší soud a verdikt potvrdil," řekl pro agenturu AFP tiskový mluvčí vedení Xinjiangu Hou Hanmin. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy