Čína popravila devět účastníků ujgurských nepokojů

jem
9. 11. 2009 14:14
Muži, kteří byli popraveni, byli odsouzeni za vraždy.
Scéna z Urumči.
Scéna z Urumči. | Foto: Reuters

Xinjiang - Čínská exekutiva nechala popravit devět mužů, kteří byli zatčeni při červencových nepokojích v oblasti Sin-ťiang. O devíti popravách podle agentury AFP informovala čínská státní média.

V autonomní oblasti Sin-ťiang došlo v červenci ke střetům etnické menšiny Ujgurů s dominantní skupinou etnických Číňanů - Chanů. Při nepokojích bylo zavražděno přes dvě stě lidí a na 1700 jich bylo zraněno.

Nepokoje v severozápadní Číně vypukly 5. července. Původní obyvatelé oblasti, Ujgurové, vyšli do ulic a začali napadat etnické Číňany, kteří si o dva dny později začali Ujgurům mstít. Jednalo se o nejhorší a nejkrvavější střet etnických skupin v Číně za poslední několik desítek let.

Celkem bylo k smrti odsouzeno dvanáct zatčených. Zbylí tři čekají na nejvyšší trest ve vězení.. Zatčeno bylo několik set lidí.

"Poprava byla vykonána, poté co případ prověřil nejvyšší soud a verdikt potvrdil," řekl pro agenturu AFP tiskový mluvčí vedení Xinjiangu Hou Hanmin. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy