Nokia prodá svou centrálu. A hned si ji pronajme

ČTK ČTK
4. 12. 2012 12:33
Prodej majetku má firmě snížit náklady a vylepšit finanční situaci
Finské školství je nejlepší, Nokia o tom ví své. Centrála firmy v Espoo.
Finské školství je nejlepší, Nokia o tom ví své. Centrála firmy v Espoo. | Foto: Wikipedia

Helsinky - Finský výrobce mobilních telefonů Nokia prodá budovu své centrály ve finském městě Espoo za 170 milionů eur (4,3 miliardy korun). Dohoda je součástí plánu na prodej majetku, která má pomoci problémové firmě snížit náklady a vylepšit finanční situaci.

Budovu ze skla a ocele u Baltského moře koupí finská realitní společnosti Exilion. Nokia si ji v rámci dlouhodobé smlouvy pronajme zpět. Dohoda by měla být dokončena tento měsíc. Nokia sídlí v budově známé také jako Nokia House od roku 1997.

Nokia se snaží vylepšit svoji finanční situaci prostřednictvím snižování nákladů a dalších kroků a plánuje se zbavit vedlejšího majetku. Do konce roku chce propuštěním 10 tisíc zaměstnanců a modernizací operací ušetřit 1,6 miliardy eur.

Nokia bývala jedničkou ve výrobě mobilních telefonů, delší dobu však ztrácí podíl na trhu a letos jí z této pozice sesadil jihokorejský Samsung Electronics. Zaspala také ve vývoji chytrých telefonů, napsaly agentury AP a Reuters.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy