Omaha - Má naprosto neomylný čich na investice, svérázný smysl pro humor, první obchod udělal v jedenácti letech a je nyní třetím nejbohatším mužem světa. Miliardář Warren Buffet se v pondělí dožije rovných osmdesáti let.
Zájem o oblast financí zdědil Buffet nejspíš po svém otci, který byl burzovním makléřem a poslancem. Budoucí magnát se narodil v Omaze ve státě Nebraska a už v mládí projevoval výrazný matematický talent a dokázal z hlavy vypočítat složité matematické vzorce. Také se zajímal o investování a hodně o něm četl.
Později získal vzdělání na Pensylvánské, Nebraské a Columbijské univerzitě, kde získal titul magistra ekonomie. S čerstvým titulem pak nastoupil do otcovy firmy, než v padesátých letech založil svou vlastní firmu Buffet Associates.
První poučení: dlouhodobé investice jsou lepší
Svůj první obchod však uskutečnil mnohem dřív. Už v jedenácti letech nakoupil akcie za 38 dolarů, aby je o několik měsíců později prodal a vydělal na nich dva dolary. Když však viděl, že akcie stejné firmy za několik let dosáhly hodnoty 200 dolarů za kus, pochopil význam dlouhodobých investic.
S tímto přístupem také zahajoval své vlastní podnikání. Nejprve rozmnožoval vlastní majetek a majetek svých příbuzných až o 30 procent ročně, přičemž trh rostl pouze o 11 procent za rok.
Začátek impéria
V roce 1962 už jeho firma koupila nevýdělečnou textilku Berkshire Hathaway. Do roku 1969 se Buffet věnoval pouze této investici a z jejích výsledků těží dodnes - tato firma je dnes investičním kolosem s obratem přes 100 miliard dolarů a Buffet i jeho společníci v ní mají uloženo až 90 procent svého majetku.
Ne nadarmo proslul současný miliardář svými „věšteckými" schopnostmi ohledně investic. Jedním z jeho nejpovedenějších tahů byla investice 11 milionů dolarů do deníku Washington Post v roce 1973. Tento podíl má nyní hodnotu 1,3 miliardy dolarů.
Třetí nejbohatší muž světa
Sám Buffet radí především neinvestovat do ničeho, čemu člověk nerozumí. On sám dává například pojišťovnictví a firmám z finančního sektoru přednost před technologickými společnostmi.
Ačkoliv tvrdí, že není třeba se bát ani finanční krize, ta současná jej připravila o několik miliard a druhé místo v žebříčku nejbohatších lidí světa podle časopisu Forbes. Podle něj má Buffetův majetek hodnotu 47 miliard dolarů.
Jeho konglomerát má podíly v téměř osmdesáti podnicích různých oborů - od spodního prádla nebo Coca-Colu až po banky nebo výrobu tryskáčů.