Merrill Lynch: Zlato poroste na 1500, ropa na 85

investicniweb.cz
24. 9. 2010 9:24
Předpověď komoditního experta respektované investiční banky
Foto: Reuters

New York - Další kolo monetárního uvolňování společně s nejistotou nad pokračováním ekonomického oživení pomohou v dalším posilování dvou klíčových komodit - zlata a ropy. Tvrdí to Francisco Blanch, hlavní komoditní analytik Merrill Lynch.

"Na konci roku 2011 dosáhne cena zlata 1 500 USD za trojskou unci a průměrná cena ropy se bude pohybovat na 85 dolarech za barel," tvrdí Blanch, podle kterého se v poslední době zvýšila šance na to, že centrální banky po celém světě budou tisknout ještě více peněz na podporu ekonomického růstu.

Cena ropy a zlata poroste také kvůli poptávce z mladých ekonomik. Zlato bude stále přikupováno tamními centrálními bankami a poptávka po ropě stoupne především díky pokračujícímu ekonomickému růstu v Číně a Indii.

V krátkodobém horizontu však podle Blanche může přijít pokles, který by však investoři měli využít k nákupu.

Riziko ve své býčí předpovědi vidí Blanch v případě, že by centrální banky začaly zvedat úrokové sazby nebo že by se vrátila recese (pozn. v což Merrill Lynch nevěří), která by mohla spustit výprodej na cenách ropy.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy