V posledním tendru, díky kterému by se vesmírná loď Orion měla dostat až na povrch Měsíce, vyhrála společnost Lockheed Martin. Porazila tak konkurenční konsorcium, které tvořil Boeing a Northop Grumman. A může se těšit z obchodu ve výši 3,9 miliardy dolarů, v přepočtu asi 88 miliard korun.
Dva konkurenční týmy
"Obě nabídky zněly dobře a byly pečlivě připravené," řekl podle CNN Doug Cooke, mluvčí NASA.
"Myslíme, že jsme vybrali správného partnera. Lockheed nám nabídl design, který je podle nás proveditelný, a projekt, který je uskutečnitelný," dodal.
Přesto se může zdát, že výběr není příliš šťastný. Konsorcium, ve kterém je Boeing, se totiž podílelo již na stavbách Apolla, raketoplánů Gemini, či kabiny pro Mercury. Kromě toho má i zkušenosti s vesmírnou laboratoří Skylab.
Podle Paula Nisbeta, analytika leteckého a vesmírného průmyslu, se NASA rozhodla vyzkoušet "něco jiného". Proto zvolila firmu, která zatím pilotovanou loď nestavěla. Navíc tak chce do budoucna zajistit, že bude mít k dispozici dva různé dodavatele pro pilotované rakety a bude tak zajištěň alespoň určitý konkurenční boj.
Americká Agentura pro výzkum vesmíru si na projekt nové lodi vyčlenila osm miliard dolarů.
Mnohamiliardový program má v plánu stavbu nové vesmírné lodi. Orion bude postaven tak, aby mohl nést šest astronautů spolu s nákladem k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), a pak se s nákladem vrátil.
Další částí obchodu by mělo být postavení plavidla podobného Apollu, které by mohlo jednou znovu dostat kosmonauty na povrch měsíce.
Projekt by měl být dokončen v roce 2013 a v roce následujícím by mohla loď vyletět do vzduchoprázdna.
Ne vždy se zadaří
Na transakci však vydělá nejen samotná firma Lockheed Martin, ale i její dodavatelé. Jedním z nich je Hamilton, což je divize společnosti United Technologies. S Lockheed uzavřela dohodu o dodávkách systémů pro hvězdné lodi do roku 2019 a jejich cena bude minimálně 700 milionů dolarů.
Poslední byznys, který NASA s Lockheed uzavřela, byl v roce 1996 a jeho náplní byla stavba lodi X-33. NASA v tomto projektu utopila téměř miliardu dolarů, přičemž loď nebyla kvůli technickým problémům nikdy dostavěna.
Potíže s dokončováním lodí má však NASA už celé čtvrtstoletí. Od roku 1980 utratila 4,8 miliardy dolarů za projekty lodí další generace, které buď nebyly dostavěny nebo jejich stavba ani nezačala.
Lockheed Martin je největším dodavatel obranných systémů na světě. Do jeho arzenálu patří například bojové letouny F-16 či F-22. Do vesmíru pak "vypouští" satelity, sondy, produkuje vojenské rakety.