Žebříček atraktivnosti jednotlivých zemí sestavuje nadnárodní auditorská společnost Ernst & Young. Více než rok a půl ve studii nejlépe vycházelo Španělsko, nyní však jeho žezlo převzaly Spojené státy.
"Díky tlaku veřejnosti na politiku zaměřenou na ochranu klimatu a zvýšenému politickému zájmu o tuto problematiku se Spojené státy staly v oblasti investic do obnovitelných zdrojů energie jedničkou," uvádí studie.
"Nové" ekonomiky nahoru
O své místo mezi zeměmi, které lákají "čisté" peníze, se pere i Čína. Ta je podle výzkumu šestou nejatraktivnější zemí z pohledu investic do obnovitelných zdrojů, hned za Německem. Přitom ještě před rokem byla až na místě jedenáctém.
Politická stabilita zemí s rodící se tržní ekonomikou, jako je Čína nebo Indie, danému odvětví velice prospěla, píší analytici.
"Výstavba elektráren využívajících alternativní zdroje energie v Číně půjde ruku v ruce s jejím ekonomických rozvojem. Investice do obnovitelných zdrojů energie, včetně velkých vodních elektráren, v této zemi však již nyní patří k největším ve světě," nastínil politiku Číny Jonathan Johns, ředitel divize pro obnovitelné zdroje společnosti Ernst & Young.
Zvýhodněná zelená
K situaci v Evropě Johns podotkl, že přijatelným řešením je "zelená" daň.
"Například v regionech, kde fungují mechanismy tarifů výkupních cen, se běžně řeší otázka cen pro spotřebitele buď formou přirážky za použití energie z neobnovitelných zdrojů nebo formou ´zelené´ daně. Toto je situace v zemích jako Španělsko, Holandsko, Francie, Německo."
Podle něj podniky a jednotlivci produkující ve velké míře emise uhlíku zcela jistě v příštích letech pocítí její dopad na svých peněženkách.