Hudební průmysl zaútočil proti pirátům

ČTK, eko
4. 4. 2006 12:47
Londýn - Nová vlna žalob a právních akcí proti nelegálnímu stahování hudby z internetu zasáhla Evropu. Mezi obviněnými je i český IT manažer.
Foto: Profimédia

Tyto snahy jsou součástí boje proti internetovému pirátství a propagace používání legálního stahování hudby.

Podle Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) bylo podáno 2000 žalob v deseti zemích Evropy.

Obviněný český IT manažer vystupoval na internetu pod přezdívkou "Lubsoft" a nelegálně poskytoval prostřednictvím výměnných sítí různé soubory

Celkový počet případů, které federace vede proti pirátům, tak vzrostl na 5500 v 18 zemích, kromě Spojených států. Ve Spojených státech sesterská organizace Recording Industry Association of America podala kolem 18.000 žalob.

IFPI se nyní zaměřila na Portugalsko, kde prodej hudebních nosičů v posledních čtyřech letech klesl o 40 procent. Důvodem je stahovaní hudby z internetu, což využívají hlavně studenti univerzit.

Žaloby byly podány také mimo jiné na občany Finska, Británie, Česka a Německa, dodala IFPI. V Itálii úřady kvůli podezření z nelegálního stahování hudby zabavily více než 70 počítačů.

IFPI minulý týden oznámila, že prodej digitální hudby loni stoupl. Tento růst však nebyl natolik vysoký, aby vyrovnal pokles prodeje hudebních nosičů.

Celkový prodej hudby se tak snížil o tři procenta, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy