Moskva - Monopolní ruský producent zemního plynu Gazprom je těsně před uzavřením smluv s íránskou vládou.
Ruský státní gigant by měl na základě smluv pomoci Íránu s rozvojem nalezišť zemního plynu a ropy na jihu země.
Generální ředitel Gazpromu Alexej Miller a iránský ministr ropného průmyslu Gholámhosejn Nozarí se tak dohodli během úterní schůzky, napsala agentura Reuters.
"Obě strany se dohodly na společném rozvoji dvou nebo tří bloků projektu South Pars, a na účasti společnosti Gazprom Něfť v projektech na těžbu ropy v Íránu," píše se ve společném prohlášení.
Čtěte více
- Gazprom povede část nového plynovodu přes Česko
- Gazprom odložil omezení dodávek plynu do Běloruska
- Zaplaťte, nebo omezíme dodávky plynu o čtvrtinu
- Akcie slovenského Transpetrolu získá ruský Gazprom
- Írán podpořil vytvoření plynové obdoby OPECu
Gazprom Něft patří do skupiny Gazpromu a zabývá se těžbou ropy.
Přesnou hodnotu investic Gazprom neuvedl. V nejbližších dvou měsících by podle agentury Reuters měli do Teheránu přicestovat zástupci Gazpromu a vyjednávání uzavřít.
Rusko: Íránu se bojíme, přesto spolupracujeme
Spolupráce Íránu a Gazpromu, který pokrývá přibližně čtvrtinu evropské spotřeby zemního plynu, vyvolává znepokojení především ze strany USA. Ty dlouhodobě usilují o izolaci režimu íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, aby jej donutily vzdát se jaderného výzkumu.
Rusko je sice také do určité míry znepokojeno íránským jaderným programem a nebezpečím vývoje atomových zbraní, nesouhlasí však se sankcemi OSN.
V současné době se již Gazprom na projektech v Íránu účastní. Spolupracuje přitom s francouzskou společností Total a malajsijskou firmou Petronas.
Podle informací organizace American Enterprise Institute už Rusko v Íránu investovalo téměř čtyři miliardy dolarů.
Írán v současnosti také tlačí na Rusko, aby prosadilo zřízení nového sdružení producentů zemního plynu, podobnou ropnému kartelu OPEC.
To však Rusko odmítá - podporuje sice lepší koordinaci mezi producenty plynu, nechce však společnost, která by podobně jako OPEC ovlivňovala ceny zemního plynu.
Rusko a Írán jsou největšími světovými zásobárnami zemního plynu. Ruské zásoby se odhadují na 47 bilionů metrů krychlových, íránské asi na 28 bilionů. V Rusku těží jen Gazprom ročně asi 550 miliard metrů krychlových, íránská těžba se v současnosti pohybuje kolem 100 miliard ročně.